Wady wymowy – jąkanie

Jąkanie to trudność, z którą w tym kraju żyje około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć warto zadbać o trafną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzice i znajomi powinni wiedzieć jakie są przyczyny jąkania, jak przebiega leczenie i gdzie szukać pomocy.

PrzyczynyJednym z czynników sprawczych jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w wymowie uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono wtedy oddać słowami swoje myśli szybciej niż potrafi. Czynnikami powodującymi jąkanie mogą być również uszkodzenia neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach zewnętrznych jak momenty silnie stresujące w młodym wieku (np. bolesna szczepionka) czy szkodliwe reagowanie na objawy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy omawianie problemu dziecka w jego obecności może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli zauważymy u dziecka kłopoty z wysławianiem, zwłaszcza, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, dobrze zasięgnąć pomocy specjalisty. Logopeda lub neurologopeda z odpowiednim doświadczeniem bez wątpienia będzie cennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze dobierze metody leczenia.

Jeżeli spodobał Ci się prezentowany artykuł, to na pewno zafascynują Cię także przydatne teksty (https://scenariuszzycia.pl/cykle-numerologiczne/), które znajdziesz tutaj – one wciągną Cię bez reszty.

Terapia (oferta) jąkania w większości przypadków daje pożądane efekty.

TerapiaMożna wymienić parę sposobów leczenia jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne obejmują takie czynności jak praca nad identyfikacją i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mową przy zastosowaniu wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Kolejną metodą jest odrobinę dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu procedury mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz sposoby leczenia bardzo ważne jest właściwie wsparcie ze strony rodziny pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać bacznie i mieć dużo cierpliwości dla kogoś z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy poznaj stronę

Źródło: Szerszeńska