Sprężyny są wszędzie

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, iż sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Wystarczy porozglądać się wokół siebie, by wymienić co najmniej kilka rzeczy, których funkcjonowanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być chociażby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle ważna.

A sofa? Oczywiście, wielu z nas ma w pamięci stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtego czasu znacznie i obecnie sofy i materace na sprężynach są komfortowe i trwałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Całkiem sporo sprężyn można odszukać w naszym aucie. Cała amortyzacja kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Jeśli zajrzymy pod samochód, albo pod maskę bez kłopotu, od razu zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Istnieje kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli takie które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, musimy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy ściągać do siebie. Możemy wyróżnić również sprężyny skrętowe. Tego typu sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego musimy mieć odpowiednią gumową podkładkę, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby dla zabawy warto zastanowić się, które z naszych domowych sprzętów i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci.hiperłącze do serwisu (więcej treści na ten temat)Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku można znaleźć niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna – możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę naciąganą teorią, ale rozejrzyjcie się tylko dokoła. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.