Najważniejsze jest stałe doskonalenie swoich umiejętności!

Specjalista od HR w firmie to ma trudny los. Jak powszechnie wiadomo, człowiek jest naczelnym elementem w przepastnej ekonomicznej maszynerii. Trzeba najpierw przeprowadzić żmudny proces rekrutacji na stanowisko.

Bardzo trudno znaleźć człowieka, który dostanie tak wymagające zadania, jak np. zarządzanie zmianą. Kiedy już kadra przedsiębiorstwa zostanie uzupełniona, należy sprawować opiekę nad wszystkimi ludźmi.

szkolenie

Autor: David Brewer
Źródło: http://www.flickr.com

Naczelnym zadaniem człowieka od HR jest prawidłowe dbanie o szlifowanie kwalifikacji kadry. Doskonały pracownik to taki, który jest wesoły w pracy i ciągle poznaje wiadomości które sprawiają, że pracuje wydajniej. Z tego właśnie powodu szkolenia Kaizen dla pracowników są tak przydatne.

Ale nie tylko zwykli członkowie kadry (http://www.account-pl.eu/publikacje/publikacje-ifac) wymagają treningu. Zdarza się, że sytuacja firmy staje się niekorzystna i konieczne są osoby, które zrealizują świetny konsulting (o konsultingu na tej stronie). Opiera się to na tym, że do korporacja opłaca niezależną agencję, która deleguję zespół fachowców, których zadaniem jest doradztwo menagerom.

szkolenie iso

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Kompetentny consulting jest przydatny nie jedynie wtedy, gdy przedsiębiorstwo wpada w problemy finansowe, lecz również kiedy zbliża się jakaś kluczowa szansa biznesowa. Najpopularniejszym przykładem tutaj jest fuzja 2 przedsiębiorstw – proces skomplikowany, który wymaga wielu fachowych analiz.

Kolejnym wartym uwagi sposobem na podwyższanie kwalifikacji zatrudnionych jest szkoła coachingu . Coach jest przydzielany do jakiegoś członka kadry (zazwyczaj na menagerskim stanowisku), by sterować jego działaniami. Taki coach z początku przez kilka tygodni ogląda swojego człowieka i spisuje cenne informacje, a następnie przez dłuższy czas stara się przekazać mu, co należy zmienić. Chodzi tu nie jedynie o takie ścisłe zdolności, jak np. zarządzanie procesami, ale też m.in. o nastawienie do podwładnych. Nawet najlepsi pracownicy przedsiębiorstwa wykazują jakieś wady – dzięki wsparciu coacha da się je bezboleśnie zniwelować.