Rozmowa rekrutacyjna jako najlepsza postać autoprezentacji

Zaproszenie na rozmowę wstępną oznacza, że nasze CV i list motywacyjny zaintrygowały ewentualnego pracodawcę. Rozmowa rekrutacyjna to wiarygodna odmiana autoprezentacji, dlatego należałoby się do tego przygotować.

Poprzez własne zachowanie w czasie rekrutacji ujawniamy, jak radzimy sobie w stresie, czy jesteśmy życzliwi i komunikatywni. Rekrutację może realizować osoba z wydziału personalnego, czy też ewentualny bezpośredni kierownik. W mniejszej firmie może to być nawet sam prezes. Odzienie zaświadcza o człowieku. Jeśli na rozmowę kwalifikacyjną założysz granatowy garnitur, bądź garsonkę z przed lat, możesz być potraktowany jak ktoś, kto nie wyrósł jeszcze ze szkolnych lat i nie jest gotowy do podjęcia pracy. Psychologowie podkreślają, że w stosunkach międzyludzkich, także w czasie naborów, liczy się początkowe odczucie, a strój jest właśnie składnikiem wywierania wrażenia. Rozmowa rekrutacyjna wymaga, żeby wyglądać schludnie, jednakże nie powinno się rezygnować z drobnych, znamiennych dla siebie elementów – zobacz

pracownik nie bojący się wyzwań podczas pierwszej pracy

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Bransoleta z zagranicznej podróży, bądź wyszukane klipsy zdołają spowodować, że zostaniesz lepiej zapamiętany, potrafią być także pretekstem do rozmowy o upodobaniach rozmówcy, a to stale działa na korzyść. Podczas naborów nie umniejszaj pytania o pozazawodowe zainteresowania. One uzewnętrzniają, czy kandydat jest zajmującym człowiekiem, czy jest oryginalny, czy swobodnie nawiązuje znajomości, czy nie boi się wyzwań.Student, bądź absolwent nie posiada jeszcze wielkiego doświadczenia zawodowego, szczególnie kiedy ma to być pierwsza praca. Rozmowa kwalifikacyjna to okazja do lepszego poznania kandydata. Możność nawiązania bezpośredniego kontaktu pociąga za sobą osiągnięcie wiedzy z obszaru umiejętności międzyludzkich, również autoprezentacji aspiranta.

Porównaj –

Jest to również możność do rozpoznania oczekiwań finansowych kandydata, również poziomu motywowań do rozwoju. Nawet najlepiej stworzone CV i list motywacyjny nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i zapoznania typy pretendenta. Dlatego tak ważne jest jak najreferencje (rozwinięcie tematu- serwis Collegium Novum Warszawa kliknij)dpowiednie przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego.

Related Post