Gdzie przechowywać produkty?

W systemie wyrabiania rzeczy istnieje kilka stopni. Mimo tego, że kategorii produkcji jest wiele, można wyróżnić te stopnie, które mają miejsce w przeważającej liczbie sytuacji. Lecz samo wyprodukowanie towarów to nie zakończenie długiego systemu. Produkty mają zostać opłacalne, a więc powinno się je oferować potencjalnym konsumentom. Wcześniej artykuły muszą gdzieś być trzymane.

loft

Autor: lirumlar
Źródło: http://www.flickr.com/

To bezdyskusyjne, że na przykład krzesła jest prościej przechowywać, niż chociażby owoce, które mogą łatwo ulec zepsuciu. Z tego powodubudynki przechowalni do danych artykułów potrzebują się cechować pewnymi parametrami. Normy krajowe oraz normy UE jasno wskazują, w jakich parametrach mogą być składowane dobra. To sprawia, że przechowalnie muszą być stawiane z najwyższą drobiazgowością.

magazyn

Autor: inplusPR
Źródło: www.inplusPR.pl

Budowanie hal przemysłowych to robota dla zawodowców, którzy doskonale znają się na fachu. Nie wystarczy przecież postawić cztery ściany i zadaszenie, by móc właściwie magazynować towary. W każdym magazynie do przechowywania muszą znajdować się odpowiednie zabezpieczenia przed pożarem. Na przykład klapy – http://www.afg.poznan.pl/oferta/klapy-dymowe/7 – dymne, które w przypadku zaprószenia pożaru otwierają się, by wyciągnąć trujący dym. To istotne, gdyż o ile w magazynie są składowane toksyczne elementy, ich palenie się może być powodem skażeń nieruchomości, jak i powierzchni dookoła, nie pisząc już o obecnych tam ludziach. Podwieszone na suficie czujniki pożarowe automatycznie wypuszczają też strumień wody, żeby szybko zgasić pożar.

Hale przemysłowe (DynamicHT – ekstrudery) powinny posiadać mnóstwo rozmaitych urządzeń. W wypadku wrażliwych produktów fundamentalne jest to, by zapewniać stałą ciepłotę i wilgotność. Dlatego wbudowuje się inteligentne wykrywacze tych parametrów, które, kiedy odkryją niepożądane przemiany w budynku, automatycznie moderują temperaturę i wilgotność.

Budowa przechowalni to niełatwe zadanie, które potrzebuje umiejętności. Architekci muszą wiedzieć, co w będzie składowane w środku. O ile mają to być produkty silnie zamrożone,magazyn staje się chłodnią.