Sprężarki tłokowe

Sprężarki tłokowe znajdują szerokie zastosowanie głównie w przemyśle, jako urządzenia zwiększające ciśnienie powietrza, które jest stosowane do:
– zasilania narzędzi pneumatycznych, wykorzystywanych miedzy innymi w górnictwie czy budownictwie,
– rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych,
– zwiększania ciśnienia gazów używanych w przemyśle chemicznym,
– uruchamiania hamulców pneumatycznych,
– napełniania butli różnego rodzaju gazami.
Wydajność sprężarek tłokowych, dla gazu zassanego, mieści się w granicach od kilku m3 do kilkunastu tysięcy m3/h, natomiast w odniesieniu do ciśnienia tłoczenia, wartości wahają się w granicach od kilku dziesiętnych do dwustu MPa.
Niezaprzeczalną zaletą sprężarek tego rodzaju, jest ich zdolność wytwarzania wysokich ciśnień, a wadami spore wymiary i masa, wymóg stosowania zbiorników wyrównawczych , a także niebezpieczeństwo zanieczyszczenia gazu olejem, wykorzystywanym do konserwacji cylindra.
Sprężarka tłokowa zbudowana jest korpusu sprężarki, głowicy wraz z zaworami ( http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/systemy-mocowan/ ) oraz układu korbowego.
Gaz znajdujący się w sprężarce podlega sprężeniu w skutek przemieszczania się tłoka, który przesuwając się w dół powoduje otwarcie zaworu ssącego i dopływ powietrza do cylindra (jest to tzw. suw ssania), w następnej kolejności poruszając się do góry powoduje zamknięcie zaworu ssącego i zwiększenie ciśnienia powietrza znajdującego się w cylindrze, które po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia zostaje usunięte przez zawór tłoczny.
Ze względu na charakter procesu sprężania gazu, sprężarki tłokowe należy dodatkowo rozróżnić na jednostopniowe i wielostopniowe.
Szersze informacje dotyczące urządzeń służących do zwiększania ciśnienia i uzdatniania gazów, takich jak np. sprężarki śrubowe znajdziesz.