Jak zmienia się polska szkoła

Już z górą dekadę nad Wisłą istnieją ważne ośrodki, które pomagają nauczycielom w ich ciężkiej pracy. W każdym znacznym mieście można znaleźć Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Spójrzmy, co dokładnie ta instytucja robi dla wszystkich nauczycieli w całej Polsce i w jaki sposób da się się do niej zwrócić o wsparcie.

szkola

Źródło: flickr.com

Regionalne Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozsyła do placówek szkolnych dokładne informatory, w których znajdują się oferty pomocy dla nauczycieli. Dyrekcja placówki sprawdza katalog i decyduje, czy planuje delegować kadrę na konferencję, specjalne szkolenie (np. o tematyce jak ewaluacja programu wychowaczego) bądź poprosić ludzi z CDN, aby zaproponowali pomoce naukowe oraz asystowali na przykład w kreowaniu programu nauczania. CDN zazwyczaj przeprowadza konkursy z danego przedmiotu, które pomagają w mobilizowaniu uczniów do rozwoju.

Nauczyciel również może z własnej inicjatywy udać się po wsparcie do tej placówki. Centrum Doskonalenia Nauczycieli często proponuje kurs dla nauczycieli, robiony w celu zwiększenia kwalifikacji i szlifowania umiejętności dydaktycznych. CDN też wspiera nauczycieli, którzy chcą wspiąć się na kolejny szczebel awansu. Fachowcy CDN pomagają skompletować niezbędne materiały do procesu awansu oraz zapewniają szkolenia dokształcające jak nauczyciel jako funkcjonariusz publiczny. Centrum Doskonalenia Nauczycieli służy radą i asystą każdemu nauczycielowi, który o to poprosi. Do obsługi w każdym oddziale CDN znajduje się kadra profesjonalistów Ministerstwa Edukacji Narodowej.

budynek szkoły

Źródło: flickr.com

Centrum Doskonalenia Nauczycieli zazwyczaj ma w spisie usług dokonywanie tak zwanych diagnoz dydaktycznych. Służą one do badania wiedzy młodzieńców, którzy właśnie przyszli z gimnazjów oraz weryfikowania rezultatów po 3-letnim chodzeniu do liceum. To niezwykle użyteczne narzędzie, które w rozstrzygający sposób pozwala oszacować moce edukacyjne szkoły i wprowadzić konieczne modyfikacje. CDN prowadzą też różnego typu projekty, takie jak np.

W gąszczu otaczających nas wiadomości niełatwo jest znaleźć naprawdę pomocne informacje. Z tego powodu jeśli interesuje Cię ten post, to koniecznie zobacz rekomendowane info (http://www.impuls.waw.pl).

wspieranie uczniów dotkniętych dysleksją.

Źródło: eko-tur.pl