Zarządzanie biblioteką

Biblioteka to instytucja, której działanie zależy od dużej liczby różnych elementów. Bez wątpienia w instytucji tej najważniejsi są czytelnicy, którzy pożyczają książki. Wielu osobom może się jednak wydawać, że kierowanie instytucją taką jak biblioteka jest zadaniem łatwym i nie potrzeba do tego wielkiego wysiłku. Tymczasem właściwie całe funkcjonowanie instytucji i jej istnienie zależy od metody kierowania. Jest to ważne w szczególności aktualnie, gdy poziom czytelnictwa ciągle spada, a co z tym związane coraz mniej osób przychodzi do bibliotek.

w bibliotece

Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Osoby nimi kierujące muszą dobrze przemyśleć to, w jaki sposób skusić nowych czytelników do odwiedzenia, a starych do pozostania.

Jeśli znajdujący się tutaj artykuł Cię zainteresował, to wejdź na ten link – zobaczysz tam unikalny serwis www, który zapewne uznasz za wartościowy.

Istotnym elementem jest na przykład dobry system identyfikacji wizualnej biblioteki, co w kraju zwykle wciąż jest pomijane, niejednokrotnie z braku odpowiednich funduszy. Wymyślane są różnorodne akcje promocyjne, jak również atrakcyjne wydarzenia w bibliotece, które zachęcają ludzi.

Kształtowanie księgozbioruKażda biblioteka, w zależności od jej wielkości i rodzaju, udostępnia piśmiennictwo innego rodzaju. Istnieją przykładowo specyficzne odmiany bibliotek, gromadzących tylko zbiory o jednej tematyce; są to tak zwane biblioteki fachowe. Natomiast biblioteki publiczne w większości przypadków gromadzą pozycje beletrystyczne, a w mniejszym stopniu naukowe. Mitem jest pogląd części ludzi, którzy sądzą że biblioteka ma za zadanie brać wszystkie darowane pozycje. Bierze je wówczas, gdy są w dostatecznym stanie, a przede wszystkim gdy pasują do profilu instytucji. Ponadto bibliotekarze wiedzą, jakie tytuły są najbardziej pożądane ze względu na popularność.

Kontrole
Analogicznie jak w innych instytucjach, tak również w bibliotekach jest konieczność wprowadzania co pewien czas właściwych kontroli. Dotyczą one przede wszystkim inwentarza placówki, a więc zarówno księgozbioru, jak i wyposażenia, w skład którego wchodzą przykładowo meble.

Każda nasza witryna zawiera jedynie ciekawe informacje, które zapadną Ci w pamięć na długo, zatem śmiało kliknij również tu.

Obecnie do tego typu przedsięwzięć także wykorzystuje się nowoczesne technologie. Gdy trwa jest inwentaryzacja, program komputerowy (tu więcej: ) może pomóc w szybkim i błyskawicznym jej zakończeniu.

Related Post