Jak się dzisiaj drukuje?

Obecnie w poligrafii można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje druku:
– drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym,
– drukowanie elektroniczne – określane jako druk cyfrowy.
Obie formy są często stosowane i w zależności od pożądanego efektu końcowego można wybierać wybraną technikę.

Epson Stylus Photo R3000

Autor: Epson
Źródło: Epson

Drukowanie mechaniczne dzieli się na cztery zróżnicowane techniki:- drukowanie płaskie,- drukowanie wklęsłe,- drukowanie wypukłe,- sitodruk.Wyżej wymienione sposoby wymagają wykonania form drukarskich, za pomocą których przenoszona jest farba drukarska na płaszczyznę.

Druk offsetowy jest przykładem drukowania płaskiego. Druk w tej technice polega na transportowaniu barwnika z formy drukowej na podłoże przy wykorzystaniu właściwości fizyczno-chemicznych elementów drukujących oraz niedrukujących formy drukowej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję dlatego nie przenoszą barwnika. Farba drukarska przenoszona jest na podłoże z elementów drukujących za pomocą cylindra offsetowego. W tym przypadku otrzymać można najmniejszą grubość warstwy farby na nośniku.Wśród urządzeń offsetowych wyróżnić można następujące typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W przypadku drukowania wklęsłego forma drukowa posiada elementy drukujące zlokalizowane niżej niż elementy niedrukujące. Farba jest umieszczana na formie drukarskiej później przy użyciu specjalnego noża – rakla – jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród technik drukowania wklęsłego można wyróżnić: – rotograwiurę (kosztowna technika, wykorzystywana głównie do zleceń wysokonakładowych, drukowania barwnych ilustracji lub produktów dekoracyjnych),- starodruk (technika wykorzystywana do wytwarzania papierów wartościowych oraz banknotów),- tampodruk (używany do druku na nieregularnych powierzchniach , np. zabawek.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukowej są umieszczone wyżej niż elementy niedrukujące. Farba jest nakładana wyłącznie na elementy drukujące a później transportowana jest na podłoże. W druku wypukłym można wymienić:- typografię – technika popularna w latach 60-tych; obecnie zdecydowanie mniej popularna,- fleksografia – technika wykorzystywana zwłaszcza do zadruku opakowań.

Sitodruk to forma druku, wykorzystująca formę drukarską w postaci siatki z oczkami, z których część oczek jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba drukarska jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże.

Ta nowa treść jest niesamowicie ciekawa i jeżeli szukasz więcej informacji na omawianą tu problematykę, to znajdziesz je tutaj.

Sitodruk jest formą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Najczęściej stosowany jest w przypadku druku małych nakładów.

Więcej informacji dotyczących form druku znajdziesz w serwisie – drukarnia we Wrocławiu, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!

Znajdź praktyczną ofertę na przykład:Drukarnia Kid

Źródło: opracowanie własne