Polski crowdfunding – co to jest?

Obecnie bardzo duża ilość czynności odbywa się za pośrednictwem Internetu. Internet stał się w pewnym sensie drugą rzeczywistością, w której również odbywa się komunikacja, dokonuje się transakcji i zawiera umowy. Bardzo często również właśnie w sieci umieszcza się rozmaite projekty i pomysły, często ciekawe. W dawniejszych czasach często dobre pomysły przepadały z braku pieniędzy na ich realizację. Można było tylko prosić przedsiębiorców o pomoc finansową, z różnym efektem. W dobie urządzeń komputerowych i internetu tendencja ta uległa zmianie.

Powstały bowiem specjalne strony WWW, przez które możliwe jest wspieranie projektów dowolnymi sumami pieniędzy przez dowolną liczbę osób. Powodzenie zależeć będzie wyłącznie od tego, czy użytkownikom przypadnie do gustu dany projekt. Jest to tak zwane finansowanie społecznościowe lub crowdfunding.

Jakie projekty można wspierać?Tą metodą finansowane może być praktycznie wszystko.

Analogiczny portal opublikował zbliżone artykuły. Jeśli Cię one interesują, to kliknij tutaj i przeczytaj więcej porad w treści publikacji, którą tam odnajdziesz.

Jeżeli określony projekt jest oryginalny lub dotyczy wynalazku wartego wprowadzenia do użytku, na pewno będzie zauważony i doceniony. Na platformach do crowdfundingu znaleźć można bardzo różne rzeczy, od projektów muzycznych aż po dodatki do ubrań. Istotne jest, by projekt był świeży i wnosił coś nowego. Elementy, które najchętniej i w największym stopniu były wspierane to w większości gry komputerowe. Popularna jest również muzyka. Niejednokrotnie zdarza się, że za pomocą crowdfundingu początkujący artysta wydaje pierwszy album i zdobywa popularność. W ten sposób można niekiedy pomóc również zespołowi muzycznemu działającemu od wielu lat: za pomocą finansowania społecznościowego zespołowi Marillion udało się wydać jedną z nowych płyt.

Kickstarter
Platformy do finansowania społecznego bywają ukierunkowane na jedną dziedzinę, przykładowo tylko na produkcje filmowe, lub też posiadać charakter ogólny. Wpisując w wyszukiwarkę internetową „crowdfunding” można otrzymać bardzo wiele wyników.

Na pewno jednak najbardziej znaną witryną tego typu jest aktualnie Kickstarter. Jego zaletą jest to, że z jego użyciem można wspomagać projekty bardzo zróżnicowane, nie ma wyznaczonej dziedziny. Popularne dziedziny na tej stronie to na przykład sztuka, film, muzyka i gry komputerowe.