Na jakie elementy zwrócić uwagę Plan treningowy – kluczowe elementy

sport

Autor: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Każdy, kto kiedykolwiek trenował kulturystykę zdaje sobie sprawę, że optymalny plan treningowy to podstawa. Zidentyfikowanie celów treningu, krótko i długoterminowych oraz zestawienie odpowiednich ćwiczeń, ich specyfikacji i obciążenia daje możliwość zoptymalizowania efektów treningu oraz umożliwia dokonanie oceny postępów.

Tak jak w większości dziedzin sportowych, również w kulturystyce, trening musi być podzielony na etapy, w granicach których osiągane będą wyznaczone cele, np. zwiększanie masy mięśni czy budowanie siły. Wyznaczenie celów warunkuje specyfikację treningu, tzn. wybór środków poprzez które zamierzamy je osiągnąć. Na przywołaną konfigurację składają się takie elementy jak:

– liczba sesji treningowych w w tygodniu,

– kolejność realizacji ćwiczeń,

– zastosowane obciążenie,

– liczba serii realizowanych w trakcie jednego ćwiczenia,

– liczba powtórzeń składających się na jedną serię,

– długość przerw pomiędzy następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Odpowiednie zbilansowanie treningu oraz jego konsekwentna realizacja są bardzo istotnymi segmentami, dlatego, że umożliwiają harmonijny podział obciążenia treningowego na trenowane grupy mięśniowe oraz zapobiegają przemęczeniu pojedynczej grupy mięśni.

Zainteresował Cię wpis artykuł?! To przejdź do oferty (https://www.gohero.pl/pl/n/GoProsfera-120-Przecieki-o-OnePlus-7T-i-7T-Pro/126), aby zapoznać się z ciekawymi info na omawiany temat, jakie dla Ciebie podaliśmy.

Równie istotnym elementem jest dopasowanie treningu do własnej wydolności. Nie każdy organizm reaguje identycznie na bodźce treningowe, co powoduje różnice w osiąganych rezultatach, a może również skutkować przetrenowaniem, a w niektórych przypadkach kontuzją.

Ułożenie odpowiedniego planu treningowego wcale nie jest proste, zwłaszcza w przypadku osoby początkującej. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach aby samemu zaplanować swój trening, mamy możliwość skorzystać z pomocy trenera albo zlecić ułożenie planu firmie, która odpłatnie układa plany treningowe. Dzięki temu nasz trening będzie prawidłowo zaplanowany a nam nie pozostanie nic innego jak przystąpić do jego realizacji.