Znaczenie szkoleń w rozwijaniu firmy i pracowników, dlaczego rozwijanie miękkich umiejętności jest takie ważne w wielu zawodach

Szkolenia mają dużą popularność w licznych firmach, właściciele firm coraz lepiej wiedzą, że inwestując w swoich pracowników w rzeczywistości inwestują w rozwijanie swojego przedsiębiorstwa, bo dobrze wyszkolona i wydajna załoga będzie dużo bardziej efektywna. Dlatego też dbają w tym względzie o zatrudnionych ludzi, bez przerwy proponując im kursy i szkolenia poprawiające zawodowe kompetencje.

nauka na szkoleniach

Autor: Les Roches International School of Hotel Management
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety pęd taki do coraz to nowych szkoleń niekiedy może się wymknąć spod kontroli, okazuje się bowiem, że będzie się wysyłać pracowników na coś, co niekoniecznie będzie im się przydawać w późniejszym wypełnianiu obowiązków, bardziej będzie to na zasadzie, aby tylko szkolenie zaliczyć. Często dzieje się tak wtedy, kiedy za organizowanie szkoleń biorą się osoby, jakie nie biorą pod uwagę faktycznych potrzeb w firmie, a tym bardziej szkolonych pracowników. Takie podejście również nie będzie najlepsze, bo szkolenia w takim przypadku przyniosą rzeczywistą korzyść, jak będą właściwie wybrane, a ludzie uczestniczyć w nich będą z dużymi chęciami.

W innym wypadku ich rola znacznie się zmniejszy, a czasami w ogóle nic nie dadzą, więc po prostu szkoda wydawać na nie pieniędzy. Następnym błędem, jaki jest popełniany przez osoby zarządzające szkoleniami, jest skupianie się na technicznych zagadnieniach, a zupełnie pomijając kompetencje miękkie, typu komunikatywność, kreatywność czy organizacja. A przecież w licznych zawodach szkolenia z takich umiejętności są wręcz konieczne, gdyż praca pracownika będzie zależeć nie tylko od jego technicznych umiejętności, lecz także od sposobu i organizacji pracy.

szkolenie pracowników

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Umiejętności miękkie można wyćwiczyć, ale jest to dużo trudniejsze i będzie wymagać sporego wysiłku. Doświadczeni szefowie są świadomi tego, że szkolenia rozwój osobisty to też inwestycja w swój biznes notariusz legnica i pracowników, a nie zbędna fanaberia, i umieją zrównoważyć poznawanie technicznych wiadomości z rozwijaniem pożądanych cech – szkolenia rozwój osobisty. Przez takie podejście ludzie będą się kompleksowo rozwijać, a na wymierne efekty tego typu decyzji z reguły nie trzeba zbyt długo czekać.