Chcesz szybko i poprawnie obliczyć deklarację podatkową za 2015 rok?

Możliwości rozliczenia PIT-u jest kilka. Tylko od nas zależy, czy chcielibyśmy powierzyć tę pracę komuś z zewnątrz, czy zrobić sobie PIT samodzielnie – w zwyczajnej, papierowej formie albo drogą elektroniczną. Wszystkie sposoby są dobre, więc wybierzmy ten, jaki będzie nam najbardziej pasował i który da nam pewność, iż nasz PIT został złożony prawidłowo.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, że dobrze wypełnimy nasz PIT, możemy iść do biura rachunkowego albo do niezależnej, znajomej księgowej. Wypełnienie prostego PIT-u to koszt około 15-20 złotych i nie zabierze więcej niż kilka minut, najwyżej pół godziny.

Kiedy przekonasz się, że pomocne okazałyby się uzupełniające informacje na opublikowany temat, to kliknij tu i przeczytaj również inne wiadomości.

Policzony dokument PIT biuro może (po podpisaniu go przez nas) w wersji papierowej wysłać bezpośrednio do urzędu skarbowego. Ale jest też możliwość przesłania go jako e-deklarację, to znaczy dokumentu elektronicznego, który może zostać wysłany bez odręcznego podpisu. Kopia dla nas jest dla nas drukowana przez biuro.

paragoner

Autor: Fabrice Florin
Źródło: http://www.flickr.com

Warto ją mieć, ponieważ może nam się jeszcze przydać, np. w banku gdy będziemy starać się o pożyczkę. Jeżeli chcemy wykonać rozliczenie druku PIT samodzielnie, możemy ściągnąć sobie z sieci PIT 2015 program, który jest całkowicie bezpłatny i wpisywać dane zgodnie z poleceniami, wypełniając puste pola. Najczęściej jest to dosyć łatwe i nie przysparza większych problemów. Formularz PIT uzupełniony na komputerze także można przetransferować od razu do systemu urzędów skarbowych, a kopię dla nas sobie zapisać. Miejmy na uwadze to, że możemy odliczyć jeden procent podatku na działalność dobroczynną albo instytucje pożytku publicznego.

Jeśli otrzymaliśmy płytę typu „PIT 2015 program” jako gratis do gazety albo w ramach jakiejś akcji promocyjnej, możemy mieć pewność, iż KRS fundacji, od której ją otrzymaliśmy, figuruje w polu jednego procenta. Zdecydujmy o miejscu, któremu chcemy pomóc całkiem świadomie, by nie zdecydować się na przypadkową placówkę tylko z tej przyczyny, iż już figuruje w deklaracji podatkowej –

Jeśli tylko nie pozostawimy złożenia deklaracji na ostatni moment, nawet drobne błędy można poprawić. Dobrze jest zrobić to szybciej i nie odkładać tego na ostatni dzień kwietnia, aby uniknąć awarii wynikającej z przeciążenia systemu lub tłoku w urzędzie skarbowym.