Pomysł finansowania społecznościowego

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe to działanie, które dokonuje się za pośrednictwem Internetu. Polega na nieprzymusowym dopłacaniu do różnorodnych projektów. Jednym z kluczowych warunków crowdfundingu jest to, że nie ma żadnych ograniczeń co do wysyłanych sum, czyli każda, nawet najmniejsza suma ma znaczenie. Biorąc pod uwagę liczebność społeczności internetowej jest spora szansa, że nawet przy minimalnych kwotach wpłat zbiórka zakończy się powodzeniem.

pomysł

Autor: Tsahi Levent-Levi
Źródło: http://www.flickr.com

Crowdfunding najczęściej ma miejsce na specjalnie do tego stworzonych portalach . Pierwszym z nich był anglojęzyczny serwis Kickstarter, który również dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych w skali świata. Z biegiem czasu zaczęto tworzyć inne tego rodzaju witryny, część z nich wyspecjalizowana w konkretnych dziedzinach. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „finansowanie społecznościowe” można znaleźć najchętniej wykorzystywane serwisy internetowe, pozwalające na tego rodzaju przedsięwzięcia.

Co można wspierać?
Za pomocą crowdfundingu można wspierać najróżniejsze projekty. Najczęściej występujące to te, które związane są z muzyką. Często spotyka się przykładowo prośby o pomoc w wydaniu debiutanckiego lub wadium w przetargach kolejnego albumu określonego wykonawcy. W przypadku kolejnego albumu w większości przypadków jest prościej. Jeżeli wykonawca ma już grupę fanów, wspomogą oni proces wydawania albumu. W przypadku płyt debiutanckich sporo zależy od tego, czy muzyka spodoba się internautom. Oprócz muzyki crowdfunding obejmuje także projekty wiążące się z podróżami, kinem i wieloma innymi dziedzinami.

Crowdfunding w Polsce
Strony crowdfundingowe od kilku lat są popularne także w kraju. Polacy są obecni na stronach międzynarodowych, jak również tworzą własne strony. Tych polskich stron jest coraz więcej. Do najpopularniejszych z nich należy Wspieram.to, gdzie rekordowa suma wpłat na jeden projekt sięgała stu tysięcy złotych. Podobnie jak na międzynarodowych stronach, także na polskich promuje się dużo zespołów muzycznych i artystów. Niektóre z nich zapewniają różnego rodzaju korzyści w zamian za dofinansowanie, na przykład w przypadku zespołu mogą to być przedmioty z autografami członków czy bilety na koncert po okazyjnych cenach.