Co oznacza pojęcie kontrakt menadżerski?

Umowy cywilnoprawne kojarzą się aktualnie raczej niezbyt dobrze i łączone są przede wszystkim z umowami zlecenie oraz o dzieło. Kontrakt menadżerski też jest podobnym typem umowy, jednak zdecydowanie bardziej prestiżowym. Co istotne, dotyczy przede wszystkim kierowników wyższego szczebla. Czasami niesłusznie utożsamiany jest z umową o pracę, mimo że w niewątpliwie nieco się od niej różni.

KontraktKontrakt (zobacz umowa na okres próbny wzór) menedżerski niekiedy jest nazywany umową o zarządzanie. Właściciel firmy zawiera ją z menadżerem, który w zamian za wynagrodzenie zobowiązuje się do podejmowania ważnych decyzji w firmie. Zauważmy, że, kontraktu menedżerskiego nie obrazują tak naprawdę żadne przepisy. Dlatego strony mogą w nim zapisać cokolwiek, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów zapisaną w kodeksie cywilnym.

prawo

Należy jednak mieć na uwadze, żeby zapisy nie łamały prawa, ani zasad współżycia społecznego. Z powyższego można trafnie wywnioskować, iż zawarcie kontraktu menadżerskiego daje wyraźnie większą niezależność w wykonywaniu zawodu niż w sytuacji zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę.

Sprawę kontraktu należy zawsze przeanalizować pod kątem danego przypadku: rodzaju obowiązków oraz predyspozycji pracownika zobowiązującego się przejąć te zadania do wykonania. Pomocy przy konstrukcji umowy menadżerskiej udzieli nam kancelaria prawa pracy .

Jeśli chodzi o ubezpieczenia społeczne, to kontrakt obowiązują dokładnie takie same zasady jak umowę zlecenie. A zatem z pensji pobierane są składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne.

Chcesz przejrzeć nowe zajmujące wpisy? Zapraszamy w takim razie na stronę autora. Tam czekają na Ciebie rzetelne wiadomości.

Problem ma miejsce, W sytuacji gdy menedżer prowadzi działalność gospodarczą i posiada kontrakt menadżerski w ramach działalności gospodarczej.

kontrakt menedżerski

Autor: 24oranges.nl
Źródło: http://www.flickr.com

W takich sytuacjach odprowadza więc już ZUS od działalności i teoretycznie nie musi odprowadzać ich drugi raz od wynagrodzenia (w przypadku umowy zlecenia).

Kontrakt menedżerski jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa. A jeśli wyniki poczynań menedżera nie będą zadowalające dla pracodawcy, kontrakt menadżerski mamy prawo po prostu rozwiązać bez niepokoju o ewentualną ingerencję prawników – przeczytaj szczegóły.