Czy jest opłacalne pobierać naukę egzotycznych języków obcych?

Po upadku komuny w polskim krajobrazie zmieniło się wiele rzeczy. Najistotniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie wcześniej było nieciekawie i pustu: w edukacji. W czasie komunizmu były tylko państwowe uczelnie, na które szli nieliczni, tak samo było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Dziś na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i uczyć się języków, które chcemy. Powoduje to sytuacje, że wielu z nas wybiera takie języki obce, że brzmienie niektórych słów powoduje, że, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład taki język mandżurski.

Czy masz ochotę przeczytać następne wpisy? Więc zachęcamy do wejścia w link – tam oczekuje na Ciebie autorska strona www.

Pomocy naukowych: ćwiczeń i słowników do nauki języka mandżurskiego nie zakupisz w znanej sieci księgarń, nie dostaniesz tak łatwo rozmówek, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc na co taki trud? Najnormalniej otworzyliśmy się na świat, możemy jeździć wszędzie, więc czerpiemy garściami z tych możliwości. Możemy z także uczyć się innych interesujących, acz dość egzotycznych języków.

Weźmy taki język mongolski. Prezentuje się nawet znajomo, tak, wiemy, co to kraj, lecz wtajemniczając się w ten język spotykamy historię Mongolii, poznajemy jej mieszkańców, to bardzo interesująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (egzotyczny mandżurski) nie jest łatwa, brakuje raczej pomocy naukowych: słowników czy podręczników, ale jeśli tylko się bardzo chce, oczywiście można dotrzeć do odpowiednich pomocy naukowych.

Z innymi egzotycznymi językami jest podobnie, na przykład, trudno dostać podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Nieco łatwiej jest za to z dość trudnym językami, ale jednak europejskimi. Nauka języka norweskiego (nieznany ormiański) czy fińskiego to lepsza dostępność słowników i innych pomocy. Łatwiej też o kursy, szczególnie, że wielu rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto więc się zastanowić, czy lepiej uczyć się ciężkiego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy skomplikowanego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.