Na jakiej wysokości pieniądze może liczyć autor tłumaczenia ustny, a na jakie pisemny?

Dzisiaj, gdy granice kraju stoją otworem oraz znaleźć pracę można by w prawie każdym kraju, może zdarzyć się sytuacja, że będziemy potrzebować przełożenia na nasz język jakichś dokumentów.

Do tego okaże się potrzebna nam osoba, która znakomicie zna taki język.

Potrzebny nam będzie wtedy dobry tłumacz. Poza tym dowolna osoba, która sprawnie mówi w innym języku, a do tego ma jeszcze odmienne umiejętności np. w zakresie kadr, zapewne szybko znajdzie pracę. Może zarobić nawet 4000 zł brutto na miesiąc. Żeby znaleźć dobrą pracę, wcale nie potrzeba posiadać wykształcenia filologicznego. Zatrudniająca daną osobę korporacja samodzielnie sprawdza poziom języka. Dyplom z filologii może wyłącznie dopomóc w znalezieniu intratnej pracy za granicą, lecz także w naszym kraju. Osoba, która ukończyła filologię mogłaby ubiegać się o pracę lektora w szkole lingwistycznej. Szkoły tego typu, kiedy zatrudniaja lektora, proszą o pokazanie dyplomu ukończenia uczelni filologicznej co najmniej licencjackich. Płaca lektora w szkole lingwistycznej mogłaby wynosic nawet 3700 na rękę. Jednak nie wszyscy lektorzy zarabiają takie pieniądze. Takimi zarobkami mógłby chwalić się co czwarty lektor. Dla absolwentów filologii praca w szkole lingwistycznej nie jest w najwyższym stopniu dochodowa. O dużo bardziej opłaca się zdać egzamin na tłumacza przysięgłego.
sen

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Posada dla tłumacza przysięgłego zawsze się znajdzie. Jest jej sporo zarówno w Polsce jak i za granicą. Tłumaczenie ze słuchu wymaga bardzo dużego skupienia oraz dużego zasobu słów. Tłumaczenie ustne to bardzo zagmatwany cykl, ponieważ równocześnie należy słuchać, rozumieć i analizować tekst po to, żeby móc właściwie odtworzyć go w docelowym języku.

kandydat na tłumacza przysięgłego powinien potrafić się koncentrować. Tłumacz pisemny nie zarabia takich pieniędzy jak tłumacz ustny. Może zarobić ok. 3000 zł w przypadku, kiedy tłumacz ustny może zarobić ok. 200 złotych za godzinę.