Faktoring – jego niezbędni uczestnicy oraz najważniejsze rodzaje

Wielu z nas kiedy słyszy na temat faktoringu ma niewiarygodnie mylne skojarzenie typu: „Czy to dokładnie to samo co faktura?”. Wbrew pozorom myśli w ten sposób bardzo wielu z nas, przede wszystkim z powodu braku zainteresowania tego typu tematami.

Dlatego właśnie dziś po opowiadamy troszkę na ten konkretny temat – ogólną definicję bez żadnego problemu znajdziemy w sieci, więc my skupimy się na tych bardziej „szczegółowych” rzeczach, bez których nasz temat w ogóle nie byłby tym, czym teraz jest.
urzędnik

Autor: Da Sal
Źródło: http://www.flickr.com
Na samym początku należy wiedzieć, że powstały trzy podmiotu faktoringu, pośród których to wyróżniamy: Pierwszą – Faktora (który zwykle bywa bankiem lub już określoną instytucją pozabankową); 2.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie pasjonujący, to zobacz również na pomocne artykuły (https://asmtechnology.eu/), które zawierają intrygujące informacje – niewątpliwie Cię pochłoną kompletnie!

Faktoranta (a więc konkretnego przedsiębiorcę, który to korzysta z wspomnianej usługi faktoringowej); oraz Trzecia – Dłużnik faktoringowy (a więc w skróceniu kontrahent z góry określonego faktoranta).

Co do rodzai faktoringu, to mamy możliwość go podzielić ze względy na trzy dosyć specyficzne cechy: Pierwsza – Podział związany z ryzykiem niewypłacalności klienta (posiadamy tu więc faktoring właściwy, niewłaściwy oraz mieszany); 2. Taki to ze względu na jedynie sam termin powiadomienia dłużnika na temat już zawartej umowy faktoringowej (a więc faktoring otwarty, półotwarty i tajny); a także nie mniej istotny 3. Czyli posiadający podział ze względu na tę dokładną chwilę dostania zapłaty za już sprzedaną wierzytelność (w tym wypadku wyróżniamy tak zwany faktoring dyskontowy, faktoring zaliczkowy, oraz taki odrobinę mocniej specyficzny faktoring wymagalnościowy). Na koniec dobrze jest zauważyć, że sam faktoring posiada bardzo wiele plusów, ale i też minusów, dlatego zanim podejmiemy jakieś działania warto nad nimi pomyśleć!