Dofinansowanie firmy przez leasing – co warto wiedzieć o tej metodzie

Leasing to modna forma finansowania działalności firmy. Przy uwzględnieniu corocznej dynamiki widać dokładnie że należy do tych obszarów inwestycyjnych, które rozwijają się najprężniej.
Jasno sprawę ujmując, leasing to rodzaj umowy między stroną finansującą towar (tak zwany leasingodawca) i stroną która otrzymuje świadczenie (leasingobiorca) na określony umową czas za odpowiednio płaconymi ratami.

długopis promocyjny

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com
Z leasingu korzystamy na podstawie Kodeksu Cywilnego. Popularność tej formy wynika z faktu, że stanowi dobrą alternatywę dla kredytów. Nie da się zatem uniknąć porównań tych metod finansowania firmy.

kredyt

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
Występują bowiem sytuacje, w których to kredyt jest korzystniejszym wyjściem niż leasing i odwrotnie. Specjalistyczne rozwiązania są zazwyczaj stosowane przy optymalizacji podatkowej a także w celu uzyskania pożądanych parametrów w sprawozdaniu finansowym. Leasing kierowany jest w stronę małych podmiotów rynkowych i wchodzącym na rynek przedsiębiorstwom.

Ta oferta (contra-odszkodowania.pl/odkupimy-twoje-odszkodowanie/) jest bardzo ciekawa i jeśli szukasz więcej wiadomości na omawianą tu problematykę, to odnajdziesz je tutaj.

Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na dużą przychylność leasingodawców aniżeli podmiotów bankowych i kredytodawców. Przedmiotami umów najczęściej są w leasingu środki trwałe: maszyny fabryczne, auta, sprzęt firmowy, naczepy.

Istnieje kilka form leasingu, do najpopularniejszych należą leasing kapITałowy (także finansowy) oraz operacyjny. Pierwszy można zawrzeć na okres nieograniczony, praktycznie zaś najczęściej dobieranym okresem jest 6 miesięcy do 5 lat. Leasing finansowy wybierzemy dla tych przedmiotów, które zwolnione są z podatku VAT.
Leasing operacyjny przyciąga ewentualnych najemców odliczeniem czynszu inicjalnego oraz tych rat, które zostały jeszcze do spłacenia, a które wpiszemy w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Tenże warunek przyczynia się do częstego wybierania leasingu operacyjnego. Jednocześnie minusem tej formy ratalnego najmu jest niemożliwość zaliczenia rzeczy jako części aktywów przedsiębiorstwa.

Powód jest prawny i jasny – tenże przedmiot ma przecież właściciela i nie jest nim leasingobiorca.
Do mocnych argumentów za leasingiem należą też mniejsza biurokracja (porównując z kredytami), sama procedura potwierdzenia, a także możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłat na inne osoby.