Praca w chmurze – jak to się robi

Dzisiaj możemy zaobserwować kilka zmian, które zdecydowanie przeobrażają zasady pracy w różnych zawodach. Szczególnie najbardziej widoczna jest tendencja do przenoszenia wszelkiego typu oprogramowania w przestrzeń wirtualną, co pozwala na ogromne ograniczenie wydatków zarówno po stronie wykonawcy danej usługi, jak też jej klienta.

Każde oprogramowanie kupowane w takiej postaci jest zawsze tańsze od standardowego wydania, a największą różnicą, która nie niesie jakichkolwiek konsekwencji na płaszczyźnie działania programu, jest fakt, że wersja w chmurze jest zwyczajnie pozbawiona opakowania.

Aby dowiedzieć się na czym polega cloud computing, warto wiedzieć, że można tą metodą przenieść zasoby z siedziby firmy poza nią.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto jest głębiej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj drukarnia zabrze.

Praktycznie oznacza to, że firma nie jest zmuszona już posiadać np. swojej serwerowni bądź też kupować kilku egzemplarzy danego oprogramowania, co przekłada się na realnie zaoszczędzone pieniądze.

Oprócz tego zaletą tego rozwiązania jest to, że opłacamy jedynie te programy, które są nam faktycznie potrzebne (nie musimy już nabywać całego pakietu jedynie po to, żeby korzystać z jednego programu). Chmura tylko na wstępie wydaje się złożoną usługą – tak naprawdę prawie każdy z nas używa pewnej jej formy, takiej jak na przykład skrzynka elektroniczna czy aplikacje Google.

Najprostszą formą chmury jest przestrzeń na dysku, którą wykupujemy chociażby po to, aby utrzymywać firmową witrynę lub pocztę. Bardziej skomplikowaną formą chmury jest przykładowo stworzony przez Microsoft Office 365, zawierający popularny pakiet aplikacji tej firmy (w tym przypadku wydatek, który ponosi firma to opłata za czas korzystania przez jednego użytkownika). Warto zainteresować się chmurą w szczególności dlatego, że dzięki niej możemy zupełnie nie zajmować się sprzętem bądź oprogramowaniem, gdyż za bezproblemowe działanie wykupowanych przez nas usług odpowiada na bieżąco sprzedający.

Przetwarzanie w chmurze przynosi ogrom wymiernych korzyści, dzięki którym można zarówno zaoszczędzić dużo pieniędzy, jak też uzyskać dużą moc obliczeniową, która w normalnych warunkach byłaby dla nas niedostępna.

Kategoria: szkolnictwo
Tagi: ,