Jakie obowiązki ma brand manager oraz jakie osoby cenione są na tym stanowisku?

Jest to dosyć nowy zawód, który wykreowany został na potrzeby promocji, technik handlu i aktualnego marketingu. Zawód ten nie jest zbyt popularny, zatem nie ma za wielkiej konkurencji w takiej branży.

manager

Autor: Ben McShea
Źródło: http://www.flickr.com
Brand manager zatrudniony jest po to, żeby promować produkty danej marki. Osoba taka dba o to, żeby nowy towar był dynamicznie wprowadzony na rynek. Jego zadaniem jest również zarządzanie finansami firmy osobami, które odpowiedzialne są za promowanie tych produktów, aby podnieść sprzedaż oraz zyski ze sprzedaży konkretnej marki. Jest to zawód bardzo wymagający oraz odpowiedzialny. Brand manager powinna być to osoba dyspozycyjna o niemałej kulturze osobistej i nienagannej prezencji. Powinna również znać język angielski oraz mieć umiejętności zarządzania, rozumowania strategicznego i powinna być to osoba kreatywnie myśląca. Brand manager czyli opiekun marki zarabiać może nawet 10 000 złotych brutto. Jest to ciekawe doświadczenie zawodowe dla tych osób, które są zaciekawione marketingiem i mają sporo wolnego czasu. W tym zawodzie dyspozycyjność oraz umiejętność dobrej organizacji pracy są niezwykle doceniane, a nawet najważniejsze.
Najbardziej cenione na tym etacie są osoby młode i kreatywne oraz niezwykle zmotywowane w kierunku rozwoju osobistego. Zarobki w tym zawodzie są uzależnione głównie od marki z jaką współpracuje brand manager. Im marka jest ceniona wyżej, tym bardziej znaczące szanse są na dodatkowy zarobek w formie premii oraz prowizji. Trzeba jednak w tym celu poświęcić dużo czasu na rozwój marki i promowanie jej. Kiedy markę uda się wprowadzić na rynek, należy utrzymać jej pozycję, co dzisiaj nie jest łatwe przy tak dużej konkurencji.

Pomimo tego popyt na to stanowisko cały czas rośnie, gdyż tego typu fachowców potrzebują firmy, które liczą na podwyższenie swej pozycji pośród innych marek. W każdej branży pensje mogłyby się bardzo różnić i bardzo często uwarunkowane są od miejsca, w jakim zawód jest wykonywany.