Zawód – księgowa

W jaki sposób zostać księgowym? Przede wszystkim trzeba mieć uzdolnienia matematyczne oraz rachunkowe. Oznacza to, iż musimy być osobą niezwykle skrupulatną a także nie mieć problemu z pracą z rozliczeniami bądź tabelkami.
Jednakże nie wystarcza tylko zdolność liczenia.

telefon

Źródło: http://www.sxc.hu/
hyundai

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
firma - portret

Autor: Prentsa Aldundia
Źródło: http://www.flickr.com
Świetny księgowy powinien mieć skończone studia na wydziale ekonomicznym. Oprócz „stalowego” umysłu księgowy musi także biegle posługiwać się pecetem, w szczególności arkuszami kalkulacyjnymi, którymi posługuje się dzisiaj nieomal każda skomputeryzowana jednostka. Osiągalne są także przeróżne kursy dla księgowych aranżowane przykładowo przez biura pracy, jakie uczą podstaw księgowości. Księgowa zajmuje się prowadzeniem, sprawdzaniem rachunków, spisywaniem ich do ksiąg rachunkowych, przyjmowaniem faktur i podatków przedsiębiorstwa. Przez ręce rachunkowego przepływają wszystkie środki, które są obracane w danej firmie, jednakże nie fizycznie – księgowy widzi je jedynie w formie cyferek na papierze. Swoją pracę księgowi realizują na etatach przeróżnych firm, poczynając od biur, przez wszelakie przedsiębiorstwa handlowo-usługowe, aż po najmniejsze nawet kioski. A jakiego typu obowiązki ma główna księgowa? Fundamentalnym zadaniem głównego księgowego jest prowadzenie rachunkowości w firmie. Prócz tego, osoba na takim stanowisku kieruje pracą pozostałych księgowych. To od niej wymaga się też analizowania wydatków działalności firmy i przygotowywanie deklaracji podatkowych.

Na stanowisko głównego księgowego przyjmuje się osoby z wykształceniem ekonomicznym oraz znakomitą znajomością ustawy o księgowości (poznaj ofertę firmy Account sp. z o.o) bądź prawa podatkowego. Ogromne znaczenie w owym zawodzie ma także skrupulatność.