Oryginalne sposoby przekazywania wiedzy dla osób dorosłych i powtarzania wiedzy

W świecie nauki, a od pewnego czasu też w biznesowym, istnieje przekonanie, że wykorzystanie gier symulacyjnych w trakcie szkoleń przynosi wyłącznie zalety. Na pewno gry decyzyjne, podbijają atrakcyjność zajęć, lecz czy da się osiągnąć dzięki nim rezultaty, o których wszyscy mówią? Co zyskamy wprowadzając ten przedmiot do spotkania? Czy tego typu zabawa zostanie odebrana poważnie przez osoby uczestniczące w zajęciach?

gra towarzyska

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje bardzo wiele gier, w których uczestnicy odgrywają określone role. Rozpowszechniona mafia, gry RPG, gry strategiczne… Ludzie dość chętnie w nich uczestniczą, ponieważ mają poczucie, że sporo jest w ich rękach i że rozsądnie kreują życie danej postaci. Lecz powstała pula gier, której zadaniem jest wyrobić u graczy jakieś systemy zachowań, nauczyć ich pewnych treści czy po prostu utrwalić zdobytą wiedzę.

Dlaczego stało się to popularne? Bowiem zgodnie z teoriami psychologii uczenia się udowodniono, że dorośli najlepiej uczą się przez doświadczanie. Krąży opinia, iż gry symulacyjne pozwalają lepiej kształcić osoby dojrzałe, które z założenia trudniej przyswajają nowe porcje wiedzy i czasem mają swoje własne, wypracowane przez lata techniki wykonywania czy opracowania i bardzo trudno dokonać zmian w ich nastawieniu. Gry symulacyjne szkoleniowe albo warsztatowe mogą to ułatwić. Celem gier jest nauka rozstrzygania problemów, szybka ocena sytuacji, zarządzanie personelem w sytuacjach kryzysowych.

Gry mają również za zadanie ukazanie, że zrobione błędy można naprawić oraz że rozplanowanie zadań w teamie może dać naprawdę niezłe rezultaty. Można się na nie natknąć zarówno na szkoleniu dla całego zespołu i kadry kierowniczej, ale często wzbogacane są nimi szkolenia dla trenerów . Warsztaty prowadzone przez profesjonalistów już nie mają takiego stylu jak wykłady dla audytorium, po których następuje sprawdzian z wiedzy z określonego tematu. Obecnie szkolenia dla trenerów, dla pracowników i dla kadry zarządzającej są multimedialne, często angażują uczestników do pracy i myślenia i są nastawione na zdobywanie nowych treści w akcji.

Interesujący artykuł? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, gdyż w witrynie, którą tu odnajdziesz, również jest coś ciekawego!

/J]