Jakimi zabawkami zaciekawi się nasze dziecko oraz które z nich będą dla niego idealne?

Propozycja producentów zabawek dla dzieci jest bardzo duża. Nęcą one dźwiękiem i kolorem.
Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka jest swego rodzaju procesem. Na początku namyśleć się należy jaki jest cel zakupu zabawki.

komputer

Autor: Karl-Ludwig Poggemann

miejsce

Autor: Dushan Hanuska
Należy sobie zadać pytanie po co kupowana jest zabawka oraz czy ma ona zajmować dziecko w czasie, gdy jego opiekunowie są zajęci. Dobra zabawka dla dzieciaka jest to tego typu zabawka, która pobudza do aktywności. Masowe zabawki dostarczają przeważnie dziecku rozwiązań gotowych oraz bardzo wielokrotnie czynią je biernym. Idealne zabawki to te, które edukują i rozwijają. Prawidłowo wyselekcjonowana zabawka rozwija rozumowanie przestrzenne i logiczne, kreatywność i umiejętności werbalne. Im zabawka jest mniej skomplikowana, tym w większym stopniu pobudza ona potomstwo do zabawy. Zabawki, które świecą oraz grają albo samodzielnie się poruszają, dla dzieciaka są ciekawe tylko przez chwilę i szybko zobaczymy jak tego typu zabawka znajdzie się w kącie. Dobra zabawka przed potomstwem otwiera bardzo dużo możliwości. Przykładowo mogą to być drewniane klocki, które posiadają niezwykle znaczną liczbę aranżacji.
Zabawki musimy dostosować do wieku i gustów dziecka. Inne rzeczy interesują niemowlę rożki niemowlęce a inne przedszkolaka. Powinniśmy mieć świadomość tego także, że niektóre zabawki są przeznaczone dla dzieci powyżej jakiegoś wieku, co można bez trudu sprawdzić na opakowaniu. Poziom trudności musi być również dostosowany do wieku dziecka, dla którego kupujemy zabawkę. Niemowlak najczęściej nie jest w stanie skupić swej uwagi przez dłuższą chwilkę na jednym przedmiocie. Nie kontroluje on swoich ruchów a świat bada poprzez zmysły. Wybierać z tego powodu należy zabawki o wyraźnych kolorach, które przykują bez trudu uwagę dziecka.

Trochę starsze dzieci, które już samodzielnie się poruszają, mogą sprawdzić wytrzymałość swych zabawek. Uwagę tego typu dzieciaków przykują na pewno łatwe klocki oraz układanki. Bardzo istotne jest to, aby zabawki posiadały różne faktury oraz wzory.