W jaki sposób powinna przebiegać inwentaryzacja w firmie, jakiego rodzaju narzędzia i programy mogą się przy tym przydać

Przy firmach które mają jakieś materiały, środki trwałe lub produkty do sprzedaży końcówka roku wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia inwentaryzacji. Taki obowiązek nałożony jest przez przepisy, dla wszystkich elementów majątku przedsiębiorstwa zostały ustalone osobne okresy częstotliwości przeprowadzania tego typu spisów i trzeba ich pilnować. Głównym celem przeprowadzania inwentaryzacji będzie ustalenie faktycznego stanu majątku, znajdującego się w posiadaniu firmy. Jeśli firma posiada jakiś program magazynowy, to w nim powinny znajdować się aktualne ilości wszystkich materiałów oraz produktów.

Jednak często się okazuje, że podczas zwykłej pracy pojawiły się różne pomyłki, nie wszystko co wydawano z magazynu rejestrowane było w systemie lub zdarzały się jakieś kradzieże. I właśnie celem inwentaryzacji będzie skontrolowanie wszystkich aktualnych stanów i porównanie ich z tym, co będzie w programie, więcej informacji programy do inwentaryzacji.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat, to oceń (http://www.sigma-rachunkowe.pl/) inne równie ciekawe strony, które zawierają nie mniej absorbujące dane.

Jeśli pojawią się jakieś niezgodności, to po pierwsze trzeba zrobić dokumenty, jakie je wyprostują, a później wyjaśnić z czego się to wzięło.

inwentaryzacja

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrze przeprowadzona inwentaryzacja wyposażenia, materiałów i towarów pozwoli na ustalenie stanu faktycznego majątku w firmie. Jest też metodą na to, żeby wykryć jakieś niegospodarności albo działania pracowników na szkodę firmy. Jeśli jednak będzie się chciało ją przeprowadzić tak jak należy, to trzeba przygotować się do tego odpowiednio i właściwie zaplanować swoje prace. Spis chaotycznie wykonany, bez odpowiedniego planu i z pominięciem pewnych procedur będzie po prostu stratą cennego czasu i niepotrzebnymi kosztami.

A da w sumie niewiele, bo i tak po jego zakończeniu będzie bałagan, który nie na pewno nie pozwoli na uzgodnienie rzeczywistego stanu majątku w firmie. Przy prowadzeniu inwentaryzacji przydatne są najróżniejsze narzędzia, przykładowo takie jak program do inwentaryzacji środków trwałych. Dzięki nim da się łatwo przygotować niezbędne dokumenty do wykonania spisu, czyli protokoły i arkusze inwentaryzacyjne, a dodatkowo wprowadzić niezgodności, jakie zostaną znalezione.

Related Post