Co w przypadku firmy jest przychodem i w którym momencie on powstaje?

W ekonomii istnieje wiele pojęć a jednym z nich może być choćby przychód. Jest to naturalnie łączna liczba sprzedanych produktów, dóbr i świadczonych usług netto (bez podatku VAT) w danym okresie rozliczeniowym.
Powyższe powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca.

przychody

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak prawidłowe ustalenie tego, co stanowi przychód w firmie i w którym momencie faktycznie on powstaje, jest kluczową sprawą do poprawnego funkcjonowania działalności gospodarczej. Chodziłoby oczywiście o rzetelne rozliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego. Dla uściślenia – dochodem są przychody pomniejszone o koszty ich nabywania. Innymi słowy, jeśli posiadamy firmę utrzymującą zieleń to środki, które przeznaczyliśmy na benzynę do kosiarki stanowią koszt uzyskania przychodu.

Czy wiesz, że więcej odnajdziesz w treści (https://www.smartvest.pl/) podobnego serwisu? To właśnie w nim przeczytasz dodatkowe wiadomości w odniesieniu do opisywanej tutaj kwestii.

Z tego też powodu ogólnie rzecz ujmując, posiadacz firmy, który nie tylko rozumie, lecz również stosuje się to tej reguły, nie musi się o nic obawiać w czasie możliwej kontroli pracownika Urzędu Skarbowego. W przypadku firmy jej dochód to, jak to było napisane wcześniej, wielkość sprzedanych świadczeń lub produktów, natomiast moment jego powstania to chwila wydania produktu albo wykonania danej usługi.

etykietki z przecenami

Źródło: freepik.com
W praktyce jednak nierzadko bywa tak, że przedsiębiorca otrzymuje należność wcześniej albo później niż dzień przekazania towaru. Podatek dochodowy należy jednak płacić regularnie co miesiąc albo co trzy miesiące, niezależnie od dnia faktycznego uzyskania zapłaty. Z tego też powodu bardzo ważne jest to, żeby bezbłędnie potrafić obliczyć wartość podatku za określony okres rozliczeniowy.

Artykuł 14 (ustęp pierwszy ustawy o PIT) mówi, że przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, to kwoty należne, także jeżeli przedsiębiorca w praktyce jeszcze nie otrzymał zapłaty za sprzedane towary albo wykonane usługi.