Co powinna zawierać jakakolwiek baza danych?

Baza danych jest to narzędzie służące do zbierania danych. Pozwala ona przechowywać każde informacje, jakimi mogą być dane o produktach czy zamówieniach.
Bardzo często początkową formą takiej bazy jest arkusz kalkulacyjny lub lista w edytorze tekstu.

Kiedy liczba informacji powiększa się, początkowo przyjęta forma zaczyna utrudniać zrozumienie tych informacji. Gdy ten problem się pojawi, trzeba tylko przenieść informacje do bazy danych, jaka mogłaby być zaprojektowana przy użyciu mechanizmu zarządzania tego typu bazami. Tego typu budowa bazy danych jest dość skomplikowana. Ale ułatwia ona przechowywanie danych. Zaledwie jedna baza danych mogłaby posiadać bardzo dużo tabel. Są one trzymane w jednym pliku razem z raportami, makrami czy też modułami. Tabela bazy danych bardzo przypomina arkusz kalkulacyjny, gdyż dane trzymane są w kolumnach i wierszach. Kolejne wiersze tabel określane są jako rekordy. Można tam trzymać pojedyncze dane. Każdy z rekordów zawiera jedno albo więcej pól. Pola i rekordy można także porównać do bibliotecznego katalogu, w jakim są zawarte karty książek. Każda karta to rekord bazy danych.

budowa bazy danych

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Formularze są potrzebne do tworzenia interfejsu odbiorcy. Mógłby on do niego wprowadzać oraz poprawiać dane. Formularz bardzo często zawiera przyciski poleceń lub inne kontrolki, które umożliwiają wykonywanie różnych zadań. Po właściwym zakodowaniu, klawisze mogą umożliwić określenie informacji, jakie pokazywane są w formularzu lub otwieranie innych formularzy i raportów. Raporty bazy danych są stosowane do formatowania i prezentowania danych.

Nie wahaj się oraz zobacz zawarte tu uwagi na nasz temat (http://pischool.pl/kursy_dla_mlodziezy_i_doroslych/6/). To na pewno okażą się warte Twojego zainteresowania dane – po prostu kliknij ten link.

Raport przeważnie pozwala dać odpowiedź na konkretne pytanie.

Raport możemy uruchomić w dowolnym czasie, jednak w każdym wypadku będzie on pokazywał bieżące dane, które znajdują się w bazie danych. Zazwyczaj raporty są formatowane do druku, ale można też prezentować je na ekranie albo eksportować do innych aplikacji.