Czym dla księgowego jest przychód i kiedy należy płacić podatek dochodowy?

Osoby, które nie posiadają zbyt wiele wspólnego z tajnikami księgowości, mogą mieć często kłopot z odróżnieniem dwóch pozornie tylko jednoznacznych terminów. Mówiąc krótko dochodem jest przychód pomniejszony o koszt jego zdobycia.

przychody

Autor: Grupa Archicom
Źródło: Grupa Archicom

Dla każdego księgowego i chociażby przedsiębiorcy, przychody oznaczają łączne wpływy ze sprzedaży towarów albo usług.w ofercie darmowy program do rozliczenia pit za 2019 darmowy program do rozliczenia pit za 2019Jednak żeby taki dochód uzyskać, każdy przedsiębiorca był zmuszony wcześniej zainwestować jakieś środki, chociażby do wyprodukowania produktów, ich promocji czy magazynowania. Tego typu koszty określane są jako koszty uzyskania przychodu. Należy pamiętać, że prawidłowe rozróżnianie tego, co jest przychodem w konkretnej firmie oraz to, kiedy on powstaje, jest niezwykle istotne do właściwego funkcjonowania rejestru i rozrachunków z Urzędem Skarbowym. Ma to wielkie znaczenie jeśli chodzi o temat podatku od dochodów. Dlatego też biznesmeni, którzy nie mają znajomości zasad zgodnego z prawem rozliczania się ze swych przychodów, zdecydowanie powinni zatrudniać do pomocy profesjonalne biuro rachunkowe.
W wypadku firmy można przyjąć, że zysk powstaje w momencie wykonania usługi czy też wydania produktu. W rzeczywistości jednak przedsiębiorcy wielokrotnie otrzymują zapłatę z pewnym opóźnieniem oraz uzyskują również świadczenia o zupełnie odmiennym charakterze. Czasem również dostają zapłatę z wyprzedzeniem.

Niezależnie od tego US oczekuje, żeby wszystkie przychody zostały obciążone podatkiem dochodowym za konkretny okres czasu (miesiąc czy też kwartał). Art. 14 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z prowadzonej firmy są wszystkie kwoty należne, nawet jeżeli dany biznesmen jeszcze ich nie otrzymał.