Czy uczeń zawodówki mógłby zaliczyć maturę?

Już w szkole podstawowej trzeba dobrać szkołę, w której będziemy nadal się uczyć.
Uczeń, który zdecydował już, że po podstawówce będzie uczyć się dalej, powinien zdecydować, czy też zdecyduje się na technikum czy też zawodówkę.

nauka w technikum trwa 4 lata. Po zdaniu egzaminów uczeń, dostaje dokument, który uprawnia go do wykonywania konkretnego zawodu. Mógłby również podchodzić do egzaminu dojrzałości. Kiedy zda egzamin dojrzałości, da mu to okazję do podjęcia studiów wyższych. Wychowankowie techników zazwyczaj decydują się na technologiczne kierunki ale nie wszyscy. Dzisiaj szkolnictwo zawodowe poleca dużo kierunków nauki. Nauka – kursy maturalne chemia w zawodówce zajmuje trzy lata. Po zdaniu zawodowych egzaminów, uczeń również otrzymuje dyplom. Dzięki niemu mógłby być zatrudniony w konkretnym zawodzie. Jeśli chciałby zdawać egzamin dojrzałości, wówczas może pójść do liceum dla dorosłych.
Lego City

Autor: Dylan Otto Krider
Źródło: http://www.flickr.com
wnętrze

Autor: operalynn
Uczeń gimnazjum często zastanawia się kim chce być w przyszłości. W takiej sytuacji może pomóc Centrum Doradztwa Zawodowego. Pracownicy takiego Centrum przygotowani są na tego typu okoliczności. Posiadają oni mnóstwo testów, jakie pomagają określić możliwości ucznia. Przeważnie gimnazjalista nie wie do jakiego zawodu się nadaje. Mnóstwo uczniów nie posiada konkretnych pasji. Po szkole zawodowej uczeń mógłby pójść do liceum dla dorosłych. Wówczas będzie mógł zdać egzamin dojrzałości. Dzisiaj szkoły zawodowe szkolą budowlańców czy też lakierników. Wybierając zawodówkę, uczeń może zdobyć zawód, który może być poszukiwany na rynku pracy.

badania dowodzą, że za kilka lat bardzo poszukiwani będą robotnicy budowlani czy też pracownicy przemysłu spożywczego. Jeżeli uczeń podstawówki wybierze zawodówkę, da mu to możliwość uzyskania ciekawego zawodu oraz stabilnej pracy.
Kategoria: edukacja i nauka
Tagi: , ,