Sympozja w Ciechocinku

Ciechocinek jest miastem o charakterze zdrojowym. W tym mieście praktycznie nie ma fabryk, znajdują się tutaj m.in. szpitale zdrojowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wczasowo-turystyczne, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa jest bogata w zieleń skwerów, klombów oraz dywanów kwiatowych. Każdego roku przybywa w te miejsce ogromnie wielu kuracjuszy a także turystów.

park w Ciechocinku

Autor: grego1402
Źródło: http://www.flickr.com
Bazą rozwoju są wody uzdrawiające: chlorkowo-sodowe, żelaziste, jakie pochodzą z mnogich na tym terytorium źródeł solankowych. Leczy się tu schorzenia narządów ruchu, gośćcowe, ortopedyczno-urazowe, nerwowego.

Spodobał Ci się ten materiał? Jeżeli tak, to z pewnością ucieszy Cię informacja, że inny tego rodzaju tekst jest tuż obok. Zwyczajnie zobacz ten link jpk obowiązek 2018.

W tym celu stosuje się dużą ilość zabiegów między innymi kąpiele jodobromowe, zawijania borowinowe, gimnastykę jak też masaże. W północnej części kurortu znajduje się Park Zdrojowy, założony w 1875 – 1876 roku w stylu krajobrazowym z rozlicznymi gatunkami drzew a także krzewów (również egzotycznymi), jego projektantem był Hipolit Cybulski. W parku rosną m.in. kłęk kanadyjski, korkowiec amurski.

Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny. W okolicach kurortu ze względu na konieczność chronienia jego specyficznego mikroklimatu utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu Niziny Ciechocińskiej o powierzchni 36814 hektarów. Górujące nad kurortem tężnie są nie tylko głównym urządzeniem tego uzdrowiska, ale są zarazem unikalnym zabytkiem budownictwa technicznego nie tylko w naszej ojczyźnie, ale i Europie. Równocześnie są to najważniejsze zabytkowe tężnie na starym kontynencie. Naczelną rolą tężni jest stężanie solanki, która parokrotnie spływając powoli przez tarninę odparowuje i uzyskuje stężenie z 5,5 % do ok. 27%.

Dodatkowo w trakcie tego procesu pod działaniem promieni słonecznych tlen z powietrza naokoło tężni przemienia się w ozon, powietrze takowe nasycone jest również kropelkami rozpylonej solanki, dzięki temu analogiczne jest do nadmorskiego. Jest to nadzwyczajny produkt tężni, o własnościach leczniczych. Spacer przy tężniach oddziałuje bardzo korzystnie na oskrzela a także zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeśli tak, to szybko sprawdź tutaj jak napisać podanie o pracę inne tego typu materiały – one też są warte zainteresowania.

Początkowo solanka była pompowana przez tężnie pompami poruszanymi wiatrakami, zbudowanymi na szczytach każdej tężni. Ciechocinek proponuje wiele lokalizacji noclegowych (noclegi w pensjonatach, ośrodkach wczasowych) i sali konferencyjnych.

Related Post