Wciąż jest ogromny kłopot z azbestem. Jakiego typu działania mogą zostać zrealizowane, co możemy wiedzieć na dzień dzisiejszy?

To, że azbest nie jest korzystny dla zdrowia i trzeba go niwelować – wiadomo od dawna. To, że wcześniej czy później trzeba będzie go usunąć z domów, znacznie częściej dociera do naszej świadomości. Kto nam może w tym pomóc i skąd możemy otrzymać na to fundusze?

Usunięcie azbestu

Autor: Achim Senft www.senft-betonbohren.de
Źródło: http://www.flickr.com
Ustaleń związanych prawnie dotyczących azbestu zrobiło się już mnóstwo,lecz nie zawsze będą mogły znaleźć one odzwierciedlenie tak naprawdę. W 2002 roku został przyjęty odpowiedni program, w którym na przykład ustalono, że wszelakie wyroby zawierające azbest (więcej o ofercie) muszą być wykluczone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 roku. Zostały tam także określone zadania które prowadzą do realizacji tego zamierzenia i to, na kim one spoczywają. Jednak dla wielu urzędów, które powinny się zająć określonym kłopotem, ustalony termin jest na tyle odległy, że nie podjęły jeszcze zupełnie żadnych działań.

W zgodzie z przepisami obowiązek utylizacji azbestu (sprawdź ofertę) spoczywa na właścicielach budynków. Zwyczajny człowiek najczęściej nie wie o funkcjonowaniu programu rządowego, nie wie, gdzie się udać, w jaki sposób należy usuwać eternit i najważniejsze, jak bardzo jest on szkodliwy. I nawet jeśli będzie zdejmował azbest z dachu, to nie dlatego że jest uświadomiony o jego negatywnym wpływie na zdrowie, ale dlatego że dach – przejdź – zaczął przeciekać. Sposób funkcjonowania jest dwojaki. Ludzie albo starają się zdjąć pokrycie z azbestu samodzielnie, co jest najgorszym z możliwych pomysłów, albo udają się do gminy – miejsca, gdzie mają szansę oczekiwać zdobycia pomocy. Niestety, w wielu wypadkach wyłącznie teoretycznie.

Pracownicy usuwający azbest

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Zadania gminy zawierają się w programie. Jednak są one tak określone, że pozostawiają jej władzom pewną swobodę zarówno w czasie i zakresie oferowanej pomocy, jak i możliwości jej udzielania.

Koniecznie zweryfikuj ofertę u źródła dotyczącą zbioru analogicznych artykułów. Są one umieszczone na innym tego typu serwisie – zobacz je.

Najważniejszym obowiązkiem gminy w walce z azbestem jest rozpowszechnianie informacji dotyczących zagrożeń, jakie ze sobą niesie, a także inwentaryzacja wszystkich wyrobów, w których jest zawarty na danym terenie i pokazanie takiego zestawienia wojewodzie.

Informacja jest niezwykle istotna – jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym, czym są w ogóle te surowce wtórne, nie będzie szukał jego rozwiązania. Dlatego gmina musi między innymi zorganizować współpracę z mediami w celu rozprowadzania informacji dotyczącej problematyki azbestu i jego zagrożeń.