Zakładamy swoją firmę

Rzeczywistość jest tak, że obecnie wszyscy możemy założyć przedsiębiorstwo. Nie jest to jakieś trudne zadanie, ale duża część osób nadal posiada wiele obaw. Dlaczego? Bo często brakuje im kogoś, kto po kolei przeprowadziłby ich przez wszelkie meandry zakładania własnej działalności. Jednak to jedynie nasze obawy, bo istnieje mnóstwo instrukcji w stylu jak założyć firmę krok po kroku. Najważniejsze to mieć ochotę i zacząć, później jakoś się potoczy.

Rozmowy biznesowe

Autor: Baltic Development Forum
Źródło: http://www.flickr.com
Wiadomo, że nie wszyscy nadają się do tego by mieć firmę, ale to już temat na zupełnie inną rozmowę, bo na sto procent wszyscy chętni firmę są w stanie założyć . Potem dochodzi zatrudnianie pracowników i dochodzi zastanawianie się, jak rozwiązać wszystko z ważnymi państwowymi urzędami. Bo przecież potrzebne okazuje się zgłoszenie pracownika do zus.

Tak faktycznie nie trzeba wiedzieć, kiedy i jak to zrobić, bo wystarczy przejść się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam dostaniemy wszystkie niezbędne wiadomości. Dodatkowo, jeśli mamy dużo więcej obaw to możemy też zgłosić się do prawnika, który wytłumaczy nam, co i jak trzeba robić w jakiej kolejności, by później nie było trzeba płacić żadnych zbędnych kar.

Macierzyński urlop a działalność gospodarcza Kobiety najczęściej boją się, że ciąża przekreśli ich karierę. Ale obecnie nie jest to wcale tak oczywiste, bo da się dalej kontynuować swoje zawodowe życie, a urlop macierzyński to po prostu odpowiedzialność za dziecko. W trakcie urlopu przysługuje nam zasiłek (zobacz spolka jawna) (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ryczalt-ewidencjonowany) macierzyński a działalność gospodarcza. A jeżeli posiadamy swoją działalność gospodarczą to trzeba wziąć pod uwagę to, że powinnyśmy w trakcie urlopu macierzyńskiego opłacać składkę chorobową.

Jest ona w odpowiedni sposób wyliczana. Oczywiście musimy też iść do ZUS-u z ogarniętymi papierami i z aktem urodzenia bobasa, dodatkowo jeszcze trzeba napisać podanie o zasiłek na urlopie macierzyńskim. Po złożeniu kompletu dokumentów można liczyć na to, że dostaniemy zasiłek. Nie można sobie odpuszczać złożenia papierów.

Bo części kobiet zdaje się, że skoro mają swoją działalność, to im się nie należy, że nie są uprawnione do starania się o tego rodzaju zasiłek, a jak wiadomo te pieniądze im się należą, więc nie ma, nad czym gdybać. Trzeba skompletować dokumenty i pójść do ZUS-u, jeżeli mamy obawy, że po porodzie nie będziemy mieli na to czasu, to zamiast aktu urodzenia, można przynieść oświadczenie od lekarza z prawdopodobną datą porodu, a później ktoś może donieść akt urodzenia.