Metody finansowania małych przedsiębiorstw

Przez wzgląd na obecną sytuację na rynku pracy – niemałe bezrobocie i nieatrakcyjne wynagrodzenie – wiele osób podejmuje decyzję o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej. Większość branż wymaga zakupu specjalnego wyposażenia, dobrze jest posiadać również środki na stworzenie witryny internetowej, czy rozreklamowanie firmy. Skąd wziąć na to wszystko fundusze?

Dotacja z UE
Wbrew powszechnej opinii, dzisiejszy początkujący przedsiębiorca ma znacznie ułatwiony start w stosunku do osób, które otwierały firmę kilkanaście lat temu. Dziś istnieją przecież środki unijne dla małych firm, można także wziąć kredyty (kredyty obrotowe dla firm) gotówkowy, czy kredyt hipoteczny.

Zanim jednak sięgniemy po wsparcie finansowe, musimy przeanalizować, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. W przypadku dotacji unijnych trzeba wiedzieć, że w celu starania się o dofinansowanie, trzeba stworzyć naprawdę porządny biznesplan. Niektóre typy działalności gospodarczej są wykluczone z programów unijnych, dlatego należy dowiedzieć się, czy wybrana przez nas specyfika firmy spełnia wymogi formalne. Czytaj też .

Wykorzystując pieniądze z Unii, zobowiązujemy się prowadzić działalność przez minimum rok. Jeśli przed upływem 12 miesięcy firma upadnie, będziemy zmuszeni zwrócić pozyskane środki. Kredyt hipoteczny to dobfirm (polecamy zobacz)wiązanie gdy dysponujemy jakąś nieruchomością. Dawniej musiałaby to być nieruchomość, związana ściśle z prowadzoną działalnością, aktualnie coraz więcej instytucji kredytowych udostępnia tego typu kredyt właściwie na dowolny cel (dowiedz się więcej).

Kredyt gotówkowy to przeważnie najbardziej niekorzystne wyjście. Tego rodzaju pożyczki są wysoko oprocentowane, a suma, jaką możemy zaciągnąć, jest znacznie ograniczona. Funkcjonują jednak specjalne kredyty gotówkowe dla przedsiębiorców. Odznaczają się one atrakcyjniejszymi warunkami i często stają się najłatwiejszym sposobem na to, żeby rozpocząć działalność. (sprawdź szczegóły)

Bez względu na to, czy zapragniemy pozyskać środki unijne dla małych firm, czy zaciągnąć kredyt hipoteczny albo gotówkowy w banku, musimy liczyć się z tym, że czeka nas trochę formalności. Przygotujmy się na to i zacznijmy starania o dofinansowanie odpowiednio wcześnie, tak, by w ustalonym terminie firma mogła zacząć funkcjonować.