Skomplikowane drogi polskich urzędów – co ułatwia wypełnianie Pita

Obecnie na co dzień mamy styczność z wszechobecną biurokracją. Chcąc uregulować jakiekolwiek interesy związane np. z osobistą firmą, na każdym kroku jesteśmy zobowiązani do uzupełniania licznych dokumentów i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak skonstruowany , że wydawać by się mogło , iż głównym celem jego działalności jest psychiczne wykończenie człowieka. Obywatele najczęściej gorączkowo reagują na samą myśl o konieczności udania się do urzędu w celu złożenia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Główny problem stanowi niejasność przepisów oraz fakt, iż druki te są wyjątkowo zawiłe. Zwyczajni ludzie , którzy na co dzień nie mają nic wspólnego z pracą w księgowości, mają ogromne kłopoty z pojmowaniem zawiłości różnego rodzaju umów i wniosków . Przykładem tego typu dokumentów jest bez wątpienia PIT. Potocznie w ten sposób określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy człowiek, który uzyskuje zarobki, niezależnie od tego czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, musi na początku danego roku wypełnić rozliczenie podatkowe za rok ubiegły . Ze względu na dużą zawiłość druku PIT, w Polsce działają liczne firmy księgowe trudniące się zawodowo ich przygotowywaniem. Współcześnie jednak, w związku z dostępnością do sieci, wzrasta popularność na uzupełnianie rozliczenia podatkowego przy użyciu rozmaitych programów. Każdego roku są tworzone nowe programy, które ułatwiają przejście przez proces uzupełniania rozbudowanych rubryk PITu. W związku z tym, otrzymujemy możliwość, aby uzupełnić pit (pomoc doradcy podatkowego) online, bez wychodzenia z domu.

podatki

Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wyszukamy hasło brzmiące np. ,,program pit 2015’’, a otrzymamy szereg wyników, w których występują odwołania do konkretnych aplikacji ułatwiających uzupełnianie rozliczenia na przykład: . Tego typu oprogramowania są szczególnie pomocne i coraz większa liczba ludzi z nich korzysta, przeważnie ze względu na prostotę działania i brak konieczności wychodzenia z domu. W czasach kiedy ludzie każdego dnia są zmuszani do składania setek dokumentów w dziesiątkach różnych urzędów, przynajmniej PIT można uzupełnić na własnym komputerze, bez konieczności stania w kolejce po wsparcie na przykład w urzędzie czy biurze księgowym.

Related Post