Znaczące dokumenty i zaświadczenia ZUS

W ZUSie nieraz powinnyśmy składać różnorodne ważne dokumenty, zaświadczenia bądź druki. Bez wątpliwości powinno się dowiedzieć się co znaczą poszczególne z nich, albowiem każdy druk składa się w innej sprawie oraz innej sytuacji. Dowiedzmy się też, jak wypełniać poszczególne deklaracje, powiązane chociażby z taką kwestią, jak na przykład podatek vat.

dokumentacja

Autor: Simon_sees
Źródło: http://www.flickr.com
Prawidłowe wypełnienie druków oddawanych do ZUSu jest bardzo znaczące (czytaj dalej). W przypadku ich złego wypełnienia konieczne będzie zrobienie korekty, co może być dla nas kłopotliwe, a także dość czasochłonne. Czym jest zaświadczenie zus z 3 (więcej wyjaśnień w tym artykule), kto je przygotowuje i w jakim celu? Zaświadczenie ZUS Z-3 do prostych nie przynależy. Zaświadczenie to tworzymy w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego, i także obliczenia jego wysokości.

Zaświadczenie to musi zawierać takie znaczące dane, jak na przykład okres ubezpieczenia, wiadomości na temat umów cywilnych, co więcej muszą się tam również znaleźć dane płatnika i dane pracownika. Zaświadczenie to przygotowuje się za pracowników, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę. Jest przygotowywane poprzez płatników składek, którzy nie posiadają upoważnień do wypłacenia zasiłku (zobacz nota księgowa druk), i także przez tych płatników, jacy wielkość zasiłku nadają do ZUS. Formularz vat z (dalsza część tutaj) to zgłoszenie, jakie dotyczy zaprzestania realizowania czynności, które podlegają opodatkowaniem od usług i towarów. Bezspornie wypełnienie tego formularza także do bezproblemowych nie należy, toteż w trakcie jego wypełniania powinno się być skupionym i nie spieszyć się z jego uzupełnianiem.

W przeciwnym razie zdołalibyśmy popełnić błąd. Formularz vat z odnajdziemy w Internecie, gdzie zdołamy zobaczyć jego wzór, oraz także pobrać go na swój pecet oraz wypełnić drogą elektroniczną. Naturalnie formularz ten możemy wziąć także z ZUSu. Deklaracja VAT-Z składa się z pięciu części, w których powinno się wprowadzić stosowne wiadomości. Na deklaracji muszą odnaleźć się dane własne, powód zaprzestania realizowania czynności opodatkowanych podatkiem od usług oraz artykułów (na przykład śmierć, upadłość firmy itp.), co więcej powinno się też zaznaczyć, w jakim Urzędzie złożyliśmy ostatnią deklarację VAT i w jakim terminie to było.