O czym nie może zapomnieć początkujący właściciel firmy – krótki poradnik

Zakładanie własnej działalności gospodarczej jest skomplikowane. Należy dopełnić licznych formalności, niezbędny jest początkowy zasób finansowy oraz odrobina… szczęścia. O czym ponadto nie powinniśmy zapomnieć?

Logo

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Własna firma zaczyna się od konceptu. Eksperci z zakresu biznesu są zgodni – skuteczna działalność bazuje na wyjątkowym towarze. Musi odpowiadać na potrzeby klientów i zaspokajać je. Dobrze, aby wypełniało niszę na rynku, a więc stanowiło produkt albo usługę, których dotychczas nikt nie oferował. Sam pomysł to jednakże dopiero początek. Nasz produkt, choćby byłby najwyższej klasy, nie zwróci uwagi klientów, jeśli nie zadbamy o jego stosowne opakowanie. Nie zapominajmy o roli odcieni – czarny pasuje do towaru luksusowego, niebieski – do produktów dedykowanych dla maluchów, zieleń – do tych produkowanych naturalnie, a pomarańczowy – do firm, które chcą podkreślić swoją innowacyjność. Decydując się na kolorystykę opakowania, pamiętajmy, że musi ona uzupełniać logotyp, to znaczy towar (polecamy więcej na ten temat tutaj) towarowy (czytaj dalej). Powinniśmy zlecić jego wykonanie profesjonalnemu fachowcowi. Dzięki temu będzie ono niepowtarzalne, przykuje uwagę potencjalnych konsumentów i umiejętnie nawiąże do charakterystyki towaru.

Sam logotyp to jednak nie wszystko.

ekscytujący artykuł? Jeśli tak myślisz, kliknij bez wahania tu, ponieważ te materiały na pewno również są warte zapoznania się!

Powinniśmy zadbać o jego zabezpieczenie. Prawo ochronne na znak towarowy jest po stronie jego właściciela i zakłada kary dla tych, którzy próbują go sobie przypisać. Warto jednakże pamiętać, że samo delegowanie zaprojektowania logotypu nie zapewnia jego zabezpieczenia. Jeżeli zakładamy firmę na Pomorzu, wpiszmy w wyszukiwarce frazę „biuro patentowe Gdańsk”, a znajdziemy dane najbliższej placówki. Na miejscu uzyskamy wszelkie informacje, a urzędnicy wytłumaczą, jak działa prawo ochronne na znak towarowy. Spis urzędów znajdziemy także na witrynie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy kliknąć w obszar wyszukiwań i wprowadzić frazę „biuro patentowe Gdańsk”. Uzyskamy nie tylko dane placówek, ale również informacje o różnego rodzaju wydarzeniach, konferencjach oraz linki do publikacji poświęconych zagadnieniu.