Szkoły policealne, czyli jedna z mnóstwa opcji kontynuowania nauki po szkole średniej

Zbliża się koniec kolejny rok szkolny. Teraz setki młodych ludzi, którzy zdają maturę zastanawiają się nad opcją swojej dalszej drogi kształcenia. Przed młodymi ludźmi do wyboru są uczelnie wyższe oraz szkoły policealne.

Sala wykładowa

Autor: Les Roches International School of Hotel Management
Ogrom młodych ludzi kontynuuje swoją edukację na studiach wyższych. Są mimo wszystko i tacy, którzy wybierają naukę w szkołach policealnych. Często szkoły policealne wybierają osoby, które błyskawicznie chcą zdobyć konkretny zawód. Często ich uczniami zostają uczniowie, którym nie powiodło się na maturze. Aby wybrać dalej naukę w szkole policealnej nie musimy posiadać świadectwa egzaminu maturalnego. Szkoła policealna we Wrocławiu to szansa zdobycia danego zawodu nie tylko dla maturzystów zamieszkałych w stolicy Dolnego Śląska. Szkoła policealna we Wrocławiu jest otwarta dla młodych osób z całego województwa dolnośląskiego, ale też z całej Polski. Musimy mimo wszystko, że mają oni świadectwo ukończenia liceum. Szkoły prowadzą nauczanie na bardzozróżnicowanych kierunkach. Możliwości wyboru szkoły, która będzie najidealniej odpowiadała fascynacjom młodych ludzi są nieprawdopodobnie potężne. Szczególy sprawdzisz na stronie WSZ “Edukacja”

Nauka w placówkach policealnych trwa przede wszystkim krócej niż na studiach wyższych. Często na zdobycie danego zawodu musimy poświęcić jeden rok. Chociaż są i takie szkoły policealne, w których nauka trwa dwa lata. Ale również wtedy trwa ona krócej niż na studiach licencjackich, nie wspominając już o studiach magisterskich. Na licencjackie musimy poświęcić trzy lata, na magisterskie – pięć. Po skończeniu szkoły policealnej jej absolwenci mają wykształcenie średnie. Jeśli jednak chcą dalej się kształcić, nie ma żadnych przeszkód (co najwyżej brak matury), aby wybrać kierunek studiowania zgodny z zainteresowaniami. Zdecydowana większość szkół tego rodzaju to teraz szkoły prywatne. Nadal jednak funkcjonuje duża liczba państwowych szkół policealnych. Te drugie z pewnością bardziej zainteresują osoby z mniej zamożnych rodziny, ponieważ nie trzeba w nich płacić za naukę. Kończymy taką szkołę egzaminem i otrzymujemy tytuł technika.