Zwolnienie pracownika – jak zrobić to umiejętnie oraz łagodnie?

Zwolnienie pracownika dla wszelkiego chlebodawcy jest czymś trudnym. To przykra, częstokroć nadzwyczaj przytłaczająca wiadomość dla pracownika, w związku z tym koniecznie powinnyśmy umieć przekazać ją umiejętnie i łagodnie. W takiej sytuacji powinno się zachować się porządnie i należycie, ponieważ komunikujemy komuś niemiłą wiadomość. Chlebodawcy jednak powinny liczyć się z taką sposobnością.

Mając swoją firmę, musimy być przygotowani na rozmaite rzeczy, toteż nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie. Tak samo jak musimy płacić składki na ubezpieczenie gospodarstwa rolnego społeczne (więcej na stronie internetowej), tak samo powinniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika – dalsza część.

Powitanie mężczyzn

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim powinnyśmy zachować się uprzejmie. Nawet jeżeli przyczyną zwolnienia jest zawinienie pracownika, jego nieuczciwość czy lenistwo – nie zdołamy zachować się wobec takiej osoby niestosownie albo wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika powinna także odbywać się prywatnie oraz bez świadków. Bezspornie niestosowne będzie zwolnienie (zobacz również zwolnienie dyscyplinarne) pracownika przy świadkach. Taka rozmowa powinna być zrealizowana w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeżeli przewidujemy zwolnić pracownika, to w właściwym geście będzie zawiadomienie go o tym uprzednio. Wiadomość, że „jutro może Pan nie iść do pracy, ponieważ jest Pan zwolniony” bezsprzecznie nie będzie stosowna. Jeśli z wyprzedzeniem poinformujemy pracownika, że planujemy jego zwolnienie, wtenczas będzie on miał czas, żeby się z tym oswoić lub odkryć sobie inną pracę. Jeżeli przyczyną zwolnienia ma być przykładowo niewywiązywanie się z zleconych obowiązków, to oddany pracownikowi czas, zdoła być motywatorem do ulepszenia swojej pracy i poprawienia swoich wyników. Przypuszczalne, iż rozpocznie on lepiej przykładać się do pracy, a my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Oczywiście takiej sytuacji nie wolno prowokować naumyślnie, trwożenie pracownika zwolnieniem albo powiadomienie go o zwolnieniu (w sytuacji, gdy nie zamyślamy tego uczynić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie oraz nieetyczne.

Prowadzenie firmy musi przygotować nas na różne pojawiające się sytuacje. Pożądane byłoby wiedzieć nie wyłącznie jak trzeba zwolnić pracownika, lecz również czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego i jak poradzić sobie z tą sytuacją – więcej na temat.

Related Post