Kim jest aktuariusz i gdzie jest przyjmowany?

Towarzystwa ubezpieczeń mają obowiązek zatrudniać w swojej firmie aktuariusza. Może się wydawać, że gdybyśmy pytali przechodniów, czym trudni się taka osoba, niewielu znałoby odpowiedź. Nie jest to dziwne, gdyż w Polsce mało jest ludzi, którzy wykonują ten zawód. Warto więc przybliżyć sylwetkę aktuariusza.

sprawdź dodatkowe informacje

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Aktuariusz stosuje matematykę w towarzystwach ubezpieczeniowych. Oblicza on wartość i ryzyko inwestycji, sprawdza jaka składka przypada na konkretnego klienta, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne informacje. Dodatkowo ustala rezerwę finansową na wypadek za wysokich zobowiązań. Usługi aktuarialne pomagają w tworzeniu rocznego raportu pokazującego stan portfela ubezpieczeń. Wykonują także wszelkie potrzebne analizy. Dlaczego zawód ten jest mniej znany? Przede wszystkim z powodu małej liczby osób wykonujących go. W naszym kraju jest tylko kilkuset wykonawców. Można więc orzec, że jest to praca elitarna. Jednak żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może działać bez aktuariusza (wejdź na stronę i dowiedz się więcej). Jest to zapisane w ustawie. Regulacje dotykają działalności jedynie w zakładach, dlatego też poza tą sferą jest ona dowolna.

Żeby zostać aktuariuszem należy zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, zdający zostaje wprowadzony do specjalnego rejestru. Rzecz jasna to nie jedyne wymagania, dodatkowo należy mieć wykształcenie wyższe, zamieszkiwać teren Polski, nie być nigdy karanym oraz mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Każdy aktuariusz musi mieć analityczny umysł oraz doskonale znać matematykę finansową. Aktuariusze są zatrudniani także jako konsultanci w dużych przedsiębiorstwach, gdyż ocena ryzyka jest istotna w każdym procesie decyzyjnym. W praktyce osoba taka potrzeba jest w każdej firmie zajmującej się środkami pieniężnymi, dla której ścisła analiza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Laptop

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

W dzisiejszych czasach wszystko zmienia się bardzo szybko. Prawidłowe przewidywanie zmian i ich dobra analiza są obecnie kluczem do sukcesu. W związku z tym usługi aktuarialne są niezwykle istotne. Chodzi o to, aby każda zmiana była przewidziana odpowiednio wcześniej, a działalność mogła się na nią przygotować. Nikt nie poradzi sobie z tym sprawniej niż osoba mająca analityczny umysł oraz odpowiednią wiedzę. Dlaczego aktuariusz jest niezbędny w towarzystwach ubezpieczeń? To proste. Za pomocą analizowania rynku może dokładnie określić, jakie składki powinny płacić dane jednostki, ocenia także ryzyko. Dzięki niemu wszystko jest zabezpieczone, a firma może poradzić sobie w kryzysie. Takie przewidywanie jest bardzo istotne, dodatkowo hiperłącze poparte obliczeniami, dlatego też naprawdę warto im zaufać.

Related Post