O czym musimy pomyśleć przed przystąpieniem do budowy domku?

Nim wybudujemy swój własny wymarzony domek, będziemy musieli zrealizować kilka działań. Pierwszym krokiem będzie postaranie się o pozwolenie na inwestycję. W następnej kolejności można zacząć myśleć o rozpoczęciu budowy. Czasem dobrze jest jeszcze przed złożeniem w podania o pozwolenie na budowę przeprowadzić tak zwane badania geotechniczne. Co prawda nie są one niezbędne do pozyskania decyzji administracyjnej, jednak warto je wykonać ponieważ unikniemy w tenże sposób kłopotliwych niespodzianek podczas gdy będziemy już na półmetku budowy.

więcej tutaj

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to istotne gdy widzimy że nasza działka jest mokra, po nawet najmniejszym deszczu długo utrzymuje się wilgoć. Niezbędne będą wówczas badania geotechniczne. Polega to na wykonaniu kilku, minimum trzech odwiertów o głębokości od 3 do 6 metrów. Liczba odwiertów zależna jest od tego, jaki rodzaj budynku chcemy wybudować (sprawdź ofertę przedsiębiorstwa oleśnica firma wolplan) (budynek z piwnicą bądź bez niej).

Często wynik owych ekspertyz sugeruje nieopłacalność wznoszenia budynku podpiwniczonego. Wnioski które uzyskamy po przeprowadzeniu badania to: opis wykonanych badań, rysunki techniczne (na przykład przekrój gleby) jak też wnioski i zaordynowania co do budowy fundamentów w taki sposób, by zapewnić ochronę przed ich podmakaniem, a więc i całego domu.

Niestety, badania geotechniczne – – nie są tanie, ich koszt według danych z popularnego serwisu budowlanego to 1000-1500 zł. Na koszta ma wpływ wielkość działki jak również typ domu jaki zamyślamy stawiać. Niemniej jednak warto takie koszty ponieść, gdyż są one dużo mniejsze niż późniejsza korekta niewłaściwie wybranej technologii wznoszenia budynku.

Po zrealizowaniu tych wszystkich czynności możemy spokojnie rozpocząć budowanie. Niewiele nas wtenczas już może zaskoczyć a z pewnością ustrzeżemy się przed ogromnymi ponadplanowymi wydatkami. Następną ważną kwestią którą trzeba przemyśleć będzie nagrzewanie jakie będziemy stosować gdyż ono również niewłaściwie dobrane potrafi generować duże koszta.

Dosyć roztropną inwestycją jest zastosowanie instalacji LPG. Kolejną alternatywą jest pobudowanie kominka w salonie z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło po całym budynku. Niepotrzebne są wówczas kaloryfery.