Liczbą czy słowem? Jak myśli twoje dziecko?

Dzieciaki są różnorakie, od małego pokazują zaciekawienie czymś innym. Jakimi rzeczami interesuje się twoje dziecko? Czy myśli bardziej ściśle czy bardziej ciągnie go do zainteresowań humanistycznych? Przekonaj się o tym i wspieraj go w tym, co robi najlepiej.

Jeśli jest ścisłowcem…

klocki magnetyczne

Źródło: flickr.com

Skąd się biorą fachowcy wznoszący budowle, mosty, hipermarkety czy hale sportowe? Swoją historię z konstrukcjami i budową rozpoczynają już w dzieciństwie. Zabawki konstrukcyjne, klocki lego, logiczne zagadki, to wszystko poszerza horyzonty w tym kwestii.

Chcesz przeczytać więcej na podobny temat? Żaden kłopot. Wystarczy jedynie wejść na poniższe łącze do źródła (https://edukacjaaktywna.pl/kontakt.html) i przeniesiesz się na inną witrynę.

Jednakowoż rodzice, znajomi, bracia i siostry, oni także powinni zasiać ziarno, które obrodzi wykonaniem zawodowych planów w przyszłości.

Dzieciaki takie od młodych lat przejawiają zainteresowanie wszystkim, co ma coś wspólnego z konstrukcjami, co w słowniku dorosłych bardziej specjalistycznie nazwiemy, jako kreowaniem przestrzeni publicznej. Interesuje ich (choć jeszcze wtedy mogą tego nie zdawać sobie z tego sprawy) przemianą otoczenia, wpływanie na zastane status quo. W tak młodym wieku nie ma jeszcze tej świadomości, więc miast poważnych przedsięwzięć króluje po prostu naturalna chęć do bawienia się i eksperymentowania.

Zawsze niezbędna wydaje się być wiedza z przeróżnych dziedzin. Wówczas aktualny wpis (http://talentum.pl/przygotowanie-do-matury-z-fizyki-online/) przyda się wszystkim ludziom. Aby ją zdobyć, trzeba przejrzeć artykuł pod poniższym linkiem.

Dopiero po kilku latach potwierdzimy, iż ta „zabawa” to była najprawdziwsza szkoła kreatywności (zabawki konstrukcyjne – więcej informacji).

A jeśli nie…

zabawki konstrukcyjne

Autor: Vasile Cotovanu
Źródło: http://www.flickr.com

A co w sytuacji, gdy dziecko nie objawia zainteresowania tego typu kwestiami, nie jest utalentowane ani nawet nie pokazuje mocnego zainteresowania naukami ścisłymi? Musimy wiedzieć: nic na siłę, dzieciak to nie automat. Jeśli bardziej preferuje pisać, kreować opowiadania, malować czy gotować – nie zachęcajmy go na siłę do innych rzeczy. Oczywiście, można dziecko pokierować na odpowiednie tory, ale nie na siłę, ponieważ to i tak się nie uda – więcej.

Nie jest dobre z matematyki, za to język polski i historia to jego najmocniejsza strona, to wyznacznik, w jaką stronę nasze dziecko powinno zmierzać. Nie róbmy błędów niezadowolonych swoim niespełnieniem zawodowym rodziców, którzy własne dążenia zrzucają na dziecko. Przeważnie nawet, gdy takie dziecko zostanie w końcu uzbrojone w wiedzę, wykształcenie, o której marzą rodzice nie będzie czuło się spełnione. Po kilku latach może się okazać, że to co schowane pod natłokiem obowiązków (czyli inne zainteresowania) wybuchają nagle ze wzmożoną siłą rażąc wszystkich w pobliżu, w tym najsilniej – głównego zainteresowanego.

Related Post