Sprężyny progresywne, czyli nowość

Nikomu nie ma potrzeby opowiadać, jaką rolę odgrywa zawieszenie w aucie. Producenci i oczywiście kierowcy starają się ulepszyć samochody, zwiększając wygodę w czasie jazdy. Sprężyny mają wpływ na bezpieczeństwo pasażerów i spokój kierującego. Czy dobrym pomysłem są sprężyny progresywne?

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Sprężyny progresywne funkcjonują trochę w inny sposób niż tradycyjne. Są elastyczne i sprawnie dostosowują rodzaj pracy do sytuacji. Komfort jazdy niknie, gdy sprężyny są krótkie i gęsto rozmieszczone, a tego typu zawieszenie ma większość pojazdów. Nowe sprężyny mają ciekawą konstrukcje: nie są równomierne, są zwężane, przerwy pomiędzy zwojami też są zróżnicowane. Takie rozwiązanie także przy nietypowym zawieszeniu poprawia wygodę podróży.

Czy warto wybierać progresywne sprężyny?Wiele osób uważa, że ten rodzaj sprężyn jest za bardzo zaskakujący i raczej nie akceptują ich działanie.

Zainteresował Cię prezentowany wpis? Jeżeli tak, to przeczytaj bez ociągania, co znajduje się w najnowszej ofercie (https://sklep.oemtuning.pl/pl/p/Japan-Racing-JR-18/19973) – on również z pewnością okaże się wartościowy.

Twórcy samochodów teraz jeszcze nie instalują tego zastosowania w nowych autach, więc sprężyny progresywne funkcjonują tylko jako części zamienne. Kłopotem bywa to, że pojazdy są stabilne w inny sposób przy skrętach. Rzeczywiście, ich działanie może zmieniać się zależnie od manewrów. Pojazd inaczej reaguje na skręty w prawo niż w lewo, inaczej reaguje hamując. Musimy się wyczuć ich działania i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Autor: Opel

Sprężyny i instalacjaKolejną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest podział na część dolną i górną. Należy założyć je w warsztacie, bo niekoniecznie mamy umiejętności. Mechanik musi zainstalować sprężyny w dobrym kierunku, żeby mogły działać jak należy.

Poza tym normy są takie same, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: wymienia się je parami, te same części na jednej osi.

Kiedy wymieniać sprężyny?Przy okazji warto przypomnieć, że systematyczne kontrolowanie zawieszenia i wymiana sprężyn są niezbędne. Dobrze przeprowadzić szczegółowy przegląd tuż przed zimą, żeby nie bać się niespodzianek. Sprężyny niszczą się w niesprzyjających sytuacjach na drodze, a sól, która jest rozsypywana szczególnie szkodzi.

Related Post