Bycie geodetą

Nie raz, nie dwa słyszeliśmy, że praca geodety to dobra fucha. Zapewne wiele młodych ludzi właśnie dlatego złożyło papiery na studia geodezyjne. Ale duża grupa z nich musiała odejść po pierwszym semestrze. Niestety nie każdy na geodetę się nadaje. Nie jest to proste zajęcie. Trzeba mieć głowę na karku.

Nie tylko znać się na obliczeniach, ale też mieć orientację w przestrzeni. Geograficznych aspektów tej dziedziny nie sposób pominąć. Dodatkowo trzeba również znać się na prawnych aspektach związanych między innymi z klasyfikacją gruntów. Tak, więc czy to pracując, jako geodeta w przedsiębiorstwach typu gleboznawcza klasyfikacja gruntów czy na przykład w urzędach w dziale geodezja oleśnica musimy pamiętać, że najpierw trzeba będzie skończyć studia i mieć praktyki, bez których nie moglibyśmy zdobyć koniecznych uprawnień. A geodezja związana jest nierozerwalnie z kartografią. Jeśli, więc mamy problemy z rysunkami technicznymi i nie jesteśmy zbyt dokładni i mamy niewiele cierpliwości lepiej odpuścić sobie pretendowanie na stanowisko geodety.
Grunt to właściwa klasyfikacja

Każda osoba, która przeszła przez sito (strona www) kierunków licencjackich i magisterskich powiązanych z geografią doskonale wie, że gleboznawstwo wcale nie należy do łatwych przedmiotów. Oczywiście są proste kwestie, ale są też tematy dotyczące systematyki gleb, o której wszyscy studenci chcą czym prędzej zapomnieć. Jednak, jeżeli mamy zamiar zostać geodetami, to klasyfikacja gruntów musi być przez nas poznana bardzo dokładnie.

geodezja

Autor: NOAA’s National Ocean Service
Źródło: http://www.flickr.com

Zwłaszcza, że ostatnio zmieniają się ustalenia związane z wszystkimi klasami gleb. Jeśli chodzi o klasyfikację gruntów ze strony geodety, to najważniejsze jest, to czy dany teren jest rolniczy czy jednak może zostać przeznaczony do budowy działki. Oczywiście geodeta musi również stwierdzić, czy stawianie domu na konkretnym terenie jest bezpieczne.

jeśli o to chodzi jest ogrom zastrzeżeń, szczególnie, kiedy zauważamy domy postawione na terenie teras zalewowych. Terasy zalewowa nie mogą być zamieszkiwane. Jednak w dzisiejszych czasach pozwolenie na budowę można sobie jakoś załatwić w każdym miejscu. Ale żywioł i tak zrobi swoje, dopiero w takiej sytuacji dochodzi do nas, że nie powinniśmy igrać z żywiołem, jakim jest woda, bo niewłaściwe miejsce dla domu, to straty naszego dobytku