Do czego istocie ludzkiej konieczny jest rozwój osobisty i czy można nie pragnąć się rozwijać?

Po co nam rozwój osobisty? To zapytanie koresponduje z inną kluczową refleksją – dlaczego w ogóle żyjemy? Gdzie wiedzie ta droga? Jedni rzekną – do szczęścia, drudzy do kariery, sukcesów, pieniędzy, poświęcenia dla drugich. Wydaje się jednak, że wiele prawd wziętych z doświadczeń rozwoju ludzkiego gatunku, różnych religii i filozofii pokazuje, że na pewno procedury kierujące naszym życiem nakłaniają nas do wkroczenia na jakiś inny – wyższy niż dotychczasowy szczebel funkcjonowania, przybliżający nas do zdobycia pełni, wewnętrznej całości, a co za tym idzie, do osiągnięcia odczucia spełnienia,satysfakcji, a częstokroć też swoistego szczęścia.

psycholog

Źródło: flickr.com
Mogłoby się wydawać też, że mamy możliwość dokonania wyboru – będę się rozwijać lub nie. Lecz pod tym względem nie mamy wyboru – życie tym, czego nam dostarcza – samo z siebie będzie pchać nas w swym kierunku, a my obierając celowo ścieżkę rozwoju możemy z nim współpracować, pomagając temu mechanizmowi pełniej się wyrazić, lub przeciwstawiając jemu, doświadczać życia jako pełnego przeciwności, wymierzonego w nas, krzywdzącego i niesprawiedliwego.

Musisz mieć ekstra informacje na opracowany tu temat? Nie ma nic prostszego – musisz wejść w poniższy link i pod nim wyszukasz ogrom dodatkowych detali.

Jeśli poczucie satysfakcji, spełnienia, odczucia, że życie nam sprzyja, uznać za wskaźniki bycia na drodze celowego rozwoju, to odczucia krzywdy, zmagań, rozczarowań, niesprawiedliwości byłyby wskaźnikami zahamowania owego procesu.

Nie należy jednak ulec złudzeniu, że rozwojowe jest to, co uważamy za przyjemne i satysfakcjonujące, a skierowane przeciwko niemu to, co trudne, nieprzyjemne, napawające lękiem. O nasz rozwój osobisty nie zadba psycholog. Nie decyduje rodzaj zdarzeń, które nas spotykają, tylko nasza stanowisko wobec nich, zwłaszcza ta, która nastawiona jest na współdziałanie z tokiem życia, rozumienie jego wskazań, wykorzystywanie doświadczeń do uczenia się, wspieranie i budowania siebie. Rozwój jest więc jest nieubłagany, możemy jedynie spowalniać lub przyspieszać jego tempo.

psycholog

Źródło: flickr.com

Doświadczenia wielu ludzi ukazują także, iż poszukując sytuacji i doświadczeń przybliżających nas do źródeł tej mocy zdarza się, że przeżywamy to, gdy bezpośrednio napotkamy na coś, w czym jest sama moc życia.

Odwiedź naszą witrynę. Tam czekają na Ciebie nowe niezwykle ciekawe wątki. Opracowujemy dla Was dalsze wątki (http://www.cliff-broker.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc-przewoznika-umownego-spedytora.html) i będziemy szczęśliwi, jeśli je przeczytacie.

Taki stan na przykład, kiedy ujrzymy coś naprawdę pięknego, gdy udało nam się zrealizować zawiłe zadanie, zakończyć jakąś ważną dla nas pracę, osiągnąć cel, gdy nas za coś chwalono, gdy zjedliśmy coś naprawdę smacznego, jeszcze lepiej – dobrego i wyszukanego, gdy udało nam się z kimś spotkać – porozumieć, porozmawiać, dotknąć czegoś realnego i ważnego w kontakcie, gdy „nasi wygrali”, gdy się w którejś słusznej sprawie zakończonej efektem zmęczyliśmy, gdy byliśmy na łonie natury wdychając jej woń, gdy otrzymaliśmy niespodziewany zastrzyk gotówki akurat w momencie, kiedy mogliśmy dzięki niej zaspokoić jakiś upragniony od dawna cel.

Zobacz dodatkowo – psycholog Warszawa