Sprężyny są wszędzie

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że sprężyny znajdują się w całym naszym domu? Należy tylko rozejrzeć się dookoła, żeby wymienić choćby kilka rzeczy, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, lecz niezwykle istotna.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

A tapczan? Naturalnie, wielu z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już szczęśliwie przeszłość. Produkcja (linie granulacji) sprężyn poszła naprzód od tamtych lat znacznie i dziś sofy i materace sprężynowe są wygodne i wytrzymałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Całkiem sporo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy spojrzymy na podwozie, albo pod maskę bez kłopotu, od razu dostrzeżemy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Oczywiście sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Są sprężyny naciskowe – czyli te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy naciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Mamy także sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzeba odpowiedniej gumowej podkładki, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Choćby w ramach rozrywki możemy pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku można znaleźć bardzo długą i giętką kolorową sprężynę.

Czy masz ochotę sprawdzić ten temat od innej strony? Nic prostszego – po prostu wejdź na ten odsyłacz, gdyż więcej zobaczysz w artykule (http://www.teamoffice.pl).

Zabawa nią jest wspaniała – można kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są wszędzie! Może wydawać się to odrobinę wyolbrzymione, ale rozejrzyjcie się tylko wokół. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

Related Post