Działanie sprężyn progresywnych

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Kierowcom nie ma potrzeby wyjaśniać, jaką funkcję pełni zawieszenie samochodu. Producenci i naturalnie kierowcy próbują unowocześnić samochody, wpływając na komfort jazdy. Sprężyny oczywiście wpływają na bezpieczeństwo podróżujących i pewność kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne pracują zdecydowanie w inny sposób niż tradycyjne. Są elastyczne i sprytnie dopasowują rodzaj reakcji do konkretnej sytuacji. Komfort jazdy zmniejsza się, gdy sprężyny są gęste i krótkie, a tego typu rozwiązanie ma większość samochodów. Nowoczesne sprężyny mają ciekawą budowę: są nierówne, mają górę i dół, odstępy pomiędzy zwojami też są odpowiednio rozróżnione. Dzięki temu nawet przy niskim zawieszeniu zwiększa się komfort podróżowania.

Zmienić sprężyny na progresywne?Wiele osób uważa, że taki rodzaj sprężyn jest zbyt nietypowy i raczej nie wierzą w ich działanie. Producenci jeszcze nie instalują tego zastosowania w autach, więc sprężyny progresywne są tylko jako dodatkowe części. Kłopotem jest to, że pojazdy są mniej stabilne przy zakrętach. To prawda, że, ich działanie jest zmienne w zależności od manewrów. Pojazd może inaczej reagować na skręt w lewo niż w prawo, w inny sposób reaguje przy hamowaniu. Należy się przyzwyczaić do ich reakcje i zrozumieć, jak kontrolować samochód.

Autor: Opel

MontażKolejną rozbieżnością pomiędzy sprężynami progresywnymi a zwyczajnymi jest podział na część górną i dolną.

Nie wystarcza Ci ten krótki artykuł opublikowany w tym serwisie? Nie martw się i sprawdź więcej oświetlenie samochodowe w tym miejscu, odnajdziesz tam dodatkowe informacje.

Należy założyć je w warsztacie, bo po co sprawdzać własne umiejętności. Mechanik powinien zainstalować sprężyny w dobrym kierunku, aby mogły działać jak trzeba.

Poza tym normy są identyczne, jak przy montażu sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na jednej osi właściwe części.

Kiedy wymieniać sprężyny?Przy okazji warto przypomnieć, że regularne kontrolowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są konieczne. Dobrze zrobić profesjonalny przegląd zanim nadejdzie zima, żeby uniknąć niespodzianek.

Jeżeli chcesz zobaczyć coś faktycznie niezwykle interesującego, sprawdź treść (https://motolegend.pl/kaski-rowerowe) tej strony a na pewno nie będziesz żałować.

Sprężyny niszczą się w niesprzyjających sytuacjach na drodze, a sól, która jest rozsypywana przede wszystkim szkodzi.

Related Post