W jaki sposób i na czym da się wyrobić w sobie odruch oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie – rzecz święta. Jednak, nie w każdej sytuacji taka forma szanowania oszczędności wychodzi nam na dobre. Można oczywiście zaoszczędzić na artykulach spożywczych, na środkach chemicznych, na biletach czy paliwie udając się do pracy rowerem, nie wolno jednakże w tym temacie przekroczyć kilku granic, parę dziedzin, gdzie oszczędzanie zamiast się opłacać sprawi nam kłopoty. O których dziedzinach mowa?

oszczędzanie pieniędzy

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com

Najważniejsze to, żeby nie oszczędzać na swoim osobistym rozwoju. Może brzmi to dość niejasno, ale postaram się objaśnić to zagadnienie. Weźmy przykładowo jakieś nasze zainteresowanie, pasję, którą chcemy rozwijać. Wierzymy, odczuwamy podświadomie, że to jest nasze przeznaczenie, jakie nie dość, że może nam pozwolić godnie żyć, to gwarantuje coś ważniejszego: zadowolenie z tego, co się robi. Lecz jak wiadomo, pasja kosztuje, tak więc kiedy pojawia się kwestia nabycia nowej książki lub szkolenia, szybko przeliczamy, ile nas to wyniesie i… często dajemy sobie spokój. To złe podejście, na pasji, naszym zawodowym spełnieniu nie możemy oszczędzać. Inwestycja w siebie, to najlepszy prognostyk na przyszłość.

Nie powinniśmy również rezygnować z ubezpieczeń.

Czy ten wątek wpadł Ci w oko? Jeżeli tak, to pójdź do oferty oraz zobacz informacje, w które obfituje inny serwis.

Wiele osób to lekceważy, twierdząc, że przecież nie ma prawa się nic wydarzyć, że nie warto myśleć o przyszłości, że przecież nawet jak coś się wydarzy, to jakoś będzie. A za parę miesięcy zjawia się niespodziewanie nieszczęście (wypadek, czynnik losowy, powódź) i… jest płacz i niedowierzanie. Pamiętajmy, iż ubezpieczenie przewoźnika jest naszą pewnością na przyszłe lata. Ubezpieczenie majątku zdrowotne czy turystyczne czy inne dostępne choćby w markecie ubezpieczeń, to polisa, którą powinniśmy posiadać.

No i przede wszystkim nie powinniśmy oszczędzać na naszych pociechach. Dzieci mają głowy wypełnione pomysłami, mają w sobie euforię i pasję, którą powinniśmy pozwalać im ją rozwijać. Jeśli widzimy, że nasze dziecko coś angażuje nie odmawiajmy mu możliwości zgłębiania nowej wiedzy. Pragnie jakiejś książki czy grę, jaka rozwija wyobraźnię? Kupmy! Pragnie pojechać w jakieś miejsce? Zabierzmy go tam! Oczywiście, ma mowy tu o zachciankach, lecz o racjonalnym gospodarowaniu dziecięcym entuzjazmem, takie coś bowiem może przeistoczyć się w najprawdziwszą pasję życiową naszego dziecka.

Pewnie każdy z nas trochę oszczędza, to przecież zupełnie zwyczajne. Na brak oszczędzania mogą sobie pozwolić chyba jedynie bogacze. Jednocześnie, warto szanować pieniądze na rzeczach błahych, codziennego użytku, a z drugiej strony nie oszczędzać na naprawdę istotnych sprawach, które mogą przynieść konkretne efekty w przyszłości.

Related Post