Jak odpowiednio wykonać rekrutację pracowników, plusy korzystania z pomocy firm HR.

Wiele firm ma niekiedy dużo problemów ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Mimo że teoretycznie na rynku pracy jest duże bezrobocie, to jeśli zacznie się szukać ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem, to niekiedy będą duże problemy z ich wyszukaniem.

rekrutacja pracowników

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Można rzecz jasna podjąć decyzję o zatrudnieniu studentów i nauczenie ich od podstaw, ale wiąże się to w pierwszej kolejności z czasem i kosztami, a oprócz tego nie ma się pewności, że taka osoba po upływie paru miesięcy nie poszuka sobie czegoś ciekawszego. Wiele firm poszukuje samodzielnie pracowników, publikuje oferty pracy na swojej stronie internetowej i w portalach z ogłoszeniami, niekiedy również rekrutuje pośród znajomych swoich pracowników (zobacz jak zostać detektywem). Niekiedy metody te są wystarczające, i w dłuższym lub krótszym okresie czasu kogoś uda się znaleźć. Lecz spora liczba firm woli się zdecydować na profesjonalne usługi hr – dzięki przekazaniu szukania pracowników zawodowcom nie będą one musiały tracić dużo czasu na zarządzanie ogłoszeniami i rozmowy z kandydatami.

Ogromnym plusem rekrutowania przez firmy doradztwa personalnego ich znacznie bardziej profesjonalne podejście do poszukiwania odpowiedniego pracownika (zobacz: HR – usługi). W różnych zawodach potrzebne będą inne predyspozycje i doświadczenie, całkowicie inaczej będzie przebiegać rekrutacja handlowców, a w odmienny sposób księgowych albo programistów. Doświadczenie oraz wiedza osób zajmujących się zawodowo rekrutacją pozwoli im znacznie lepiej wyłuskać wśród setek kandydatów akurat te osoby, które mają największy potencjał. Przeważnie w czasie poszukiwań pracowników dla klienta początkowy etap realizuje jedynie firma zajmująca się rekrutacją.

Time tracking

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com
W jego trakcje analizuje się wszystkie oferty, które napłynęły w odpowiedzi, i przeprowadzane są wstępne rozmowy z chętnymi. Po nich wybieranych jest kilka osób, które następnie są przedstawiane przyszłemu pracodawcy. Następnie wybiera się kandydatów do następnych etapów, które już przeważnie albo realizuje się wspólnie, albo też będzie się nimi zajmować już tylko firma która szuka pracowników.