Gdzie szukać pracy – porady dla początkujących

Niejednokrotnie można spotkać się z twierdzeniem, że w Polsce bardzo trudno znaleźć dobrą pracę. Jeżeli jednak posiadamy duże ambicje i jesteśmy przekonani, czym chcemy się zajmować, naprawdę powinno się walczyć o taką posadę. Powinno się przede wszystkim uwierzyć we własne możliwości i stale podnosić kwalifikacje. Co jednakże z osobami, które dopiero skończyły naukę czy chcą przebranżowić się i nie mają żadnego doświadczenia? Czy są skreśleni już na starcie?

Praca

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego, jaka jest poszukiwana praca informatyk , broker lub WZA online bibliotekarz, ważne są umiejętności i dążenie do celu. Pierwszym krokiem do dostania pracy jest oczywiście przygotowanie ciekawego CV oraz listu motywacyjnego, który może przekonać pracodawcę, że to właśnie my jesteśmy osobą, której potrzebuje. W takich pismach naprawdę nie powinno się kłamać, jednak nie wolno również pominąć ani jednej zalety, która może być pomocna w zdobyciu pracy. Należy mieć świadomość tego, co w nas najcenniejsze. Wiara w siebie jest naprawdę ważna.

Jeżeli nie posiadamy wymaganego doświadczenia, list jest naszą jedyną możliwością na zdobycie pracy, dlatego też należy nie ulegać schematom i dokładnie opisać powody, dla których trzeba nas zatrudnić. Rzecz jasna list musi być pasujący do miejsca wysyłania. Czasami nie możemy pozwolić sobie na żartobliwy ton. Jeśli studiujemy i mamy wsparcie finansowe opiekunów czy uczelni, dobrze jest w wolnym czasie powiększać doświadczenie przez praktyki i staże. Nawet jeżeli są one darmowe, mogą pomóc nam w znalezieniu wymarzonej pracy, w dodatku z pewnością wiele nas nauczą.

Tak naprawdę w tego typu pracy, często bez problemu można dopasować godziny, często możliwa jest praca zdalna, więc z pewnością uda się to pogodzić z obowiązkami na uczelni. To jedyny czas, kiedy można sobie pozwolić na ten sposób uzupełniania doświadczenia i zdecydowanie powinno się z niego skorzystać.

Praca w biznesie

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie wszystko można znaleźć w Internecie i niewielu ludzi decyduje się na inny sposób szukania pracy. Istnieją bardzo duże serwisy, na których zamieszczane są ogłoszenia z wielu miast, nieważne w jakim mieście szukana jest przez nas praca Brzeg , Warszawa, Wrocław – witryny mają wszelkie oferty. Dodatkowo można ustawić newsletter, za pomocą którego dostaniemy na maila ogłoszenia z konkretnymi frazami, przykładowo „praca operator równiarki” itd.

Należy też sprawdzać zakładkę praca wymarzonej firmy i aplikować jeśli to tylko możliwe. Przede wszystkim nie wolno się poddawać, skoro stale podnosimy wiedzę, wysłanie CV 3 raz do tej samej firmy nie jest niczym złym. Co więcej – może sprawić, że otrzymamy wymarzoną pracę, a łączenie obowiązków i przyjemności jest najlepszym co może nas spotkać.