Do czego używane są odlewy?

Czy zastanawialiście się przy jakiejś okazji czym zajmuje się branża odlewnicza i w jaki sposób tak właściwie stosowane są różnego typu odlewy? Raczej nie. Jest to gałąź przemysłu, o której nie informuje się specjalnie często. W związku z tym wielu ludzi nie ma pojęcia, że bez niej inne by nie mogły działać. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego buduje się stosując odlewy.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

W odlewnictwie działa obecnie już bardzo dużo różnorodnych technologii, wszystkie jednak zamykają się w jednym prostym haśle – obróbka cieplna. To przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się metal (zobacz pillow plate) do płynnej formy i to umożliwia wykonywanie odlewów. Zależnie od procesu technologicznego da się wyróżnić na przykład odlewy ciśnieniowe. Stop wlewa się do form, zwanych właśnie kokilami.

Bardzo często stosuje się ostatnio odlewanie metalu pod ciśnieniem. Jest to metoda bardzo precyzyjna. Odlewy ciśnieniowe są bardzo wysokiej jakości i nie potrzebują już dodatkowej obróbki. To oznacza, że można wyrabiać daną część na skalę masową.

W wielu przypadkach po odlaniu następuje wyżarzanie. To proces polegający na podgrzaniu danego elementu do określonej temperatury. Wtedy tę temperaturę należy przez pewien czas utrzymać, a po tym fragment powoli ochłodzić. Sposobów wyżarzania jest wiele i każda służy do czegoś innego. Dla przykładu może obniżyć twardość metalu przed kolejną obróbką.

Dobrze jest czasem zainteresować się mniej popularnymi odnogami przemysłu. Każdy zainteresowany majsterkowicz pewnie z chęcią dowie się gdzie mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma choćby zawiasy w drzwiach (tutaj więcej informacji). odlewy > ważny link

Źródło: Alwro S. A.

Related Post